Адвокатський запит: детально про те, що це таке та в яких випадках він дійсно потрібен

Дата публікації: вт, 06/01/2021 - 12:59

 

Звертаючись по допомогу до адвоката, багато хто з внутрішньо переміщених осіб чує, що для захисту порушеного права для початку необхідно підготувати та направити адвокатський запит. Що уявляє собою такий документ і в яких випадках він дійсно потрібний, розповів Юридичний порадник для ВПО.

 

Що це таке?

Адвокатський запит – це ніщо інше, як письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань про надання інформації та / або копій документів, необхідних для надання правової допомоги клієнту.

За допомогою такого документу адвокат:

  • перевіряє надану клієнтом інформацію;
  • отримує первинні дані від розпорядників інформації, уточнює їх позицію по тому чи іншому питанню;
  • формує доказову базу за рахунок письмових доказів, які можуть бути використані для захисту порушеного права клієнта, зокрема, у суді.

 

Хто має право направляти такий запит?

Із самої назви документа вбачається, що адвокатський запит мають право направляти лише адвокати. На підтвердження повноважень до такого запиту відповідно додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

 

Чи є обмеження щодо того, яких питань може стосуватися запит?

Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а саме статтею 24 передбачено, що адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз’яснень положень законодавства. У такому випадку інформацію можна отримувати за звичайною заявою відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Детальніше про порядок оформлення звернень громадян  https://cutt.ly/Tnfh7gQ

 

Коли має сенс подавати адвокатський запит?

Перевагою адвокатського запиту у порівнянні зі звичайним зверненням громадян є швидкість отримання відповіді. Так, згідно з Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» особи, яким направлено адвокатський запит, зобов’язані не пізніше 5 робочих днів з дня отримання запиту надати запитувану інформацію та копії документів, крім інформації з обмеженим доступом. Цей строк може бути подовжено до 20 робочих днів, однак лише у разі, якщо запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних.

Так чи інакше, відмова у наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою адміністративну відповідальність.

Відповідно подавати адвокатський запит доречно, коли необхідно в стислі строки перевірити або отримати інформацію, яка потрібна для захисту прав та інтересів клієнта.

Схожі публікації

відео / фото галерея