Арешт на реєстраційний ліміт - що робити?

Дата публікації: вт, 05/12/2020 - 10:55

Клопотання про арешт суми ПДВ у системі електронного адміністрування ПДВ (реєстраційний ліміт) подають органи досудового розслідування, коли реєстраційні суми отримані внаслідок незаконної діяльності, їх можуть використати для отримання безпідставного податкового кредиту з ПДВ. У результаті отримувач кредиту нібито зможе ухилитися зможе ухилитися від сплати податків.

Зазвичай, підприємства дізнаються про наявність даного арешту, коли не можуть зареєструвати податкові накладні чи розрахунки коригування, або коли контрагенти підприємства повідомляють, що їм заблокували таку реєстрацію.

Арешт майна — один із заходів забезпечення кримінального провадження. Він потрібен для того, щоб зберегти речові докази, як того вимагає стаття 170 Кримінального процесуального кодексу України (КПК). Слідчий суддя повинен мати докази, що обгрунтовують потребу накласти обтяження на майно у кримінальному провадженні, щоб уникнути негативних наслідків (ухвала Апеляційного суду м. Києва від 28.08.2018 № 757/35202/18-к). Арешт накладають на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті та формі — готівковій чи безготівковій (п. 10 ст. 170 КПК). Тож арештувати реєстраційний ліміт можуть тоді, коли він має матеріальну форму, тобто є об’єктом, що належить підприємству.

У свою чергу, стаття 170 КПК не передбачає накладення арешту на суми ліміту ПДВ, а віртуальні кошти — це не матеріальний об’єкт. Показники реєстраційного ліміту ПДВ — результат обліку господарських операцій платника ПДВ в електронній системі. Тобто реєстраційний ліміт — це показник господарської операції, а не грошові кошти чи електронні гроші. Підприємство не має права власності на реєстраційний ліміт ПДВ, позаяк він не має матеріальної форми. Це віртуальний результат діяльності, який обчислюють за формулою з пункту 200-1.3 ПК (ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 11.07.2018 № 761/24529/18).

Як свідчить практика Київського апеляційного суду, ухвали слідчих суддів про накладення арешту на ліміт ПДВ в СЄД ПДВ підлягають безумовному скасуванню, оскільки такі суми не можуть вважатись доказами вчинення кримінального правопорушення та не можуть бути у подальшому конфіскованими. Колегії суддів Київського апеляційного суду зазначають, що суми ліміту ПДВ – це розрахунковий показник, який визначений відповідно до положень Податкового кодексу України, і дані про який зберігаються в електронній системі адміністрування ПДВ, адміністратором і зберігачем даних якої є державний орган – ДФС України, такий облік здійснюється автоматично і втручання в ці показники заборонено.

У разі, якщо підприємство не скористалось правом на апеляційне оскарження, то з клопотання про скасування такого арешту можливо звернутись до слідчого судді того суду, який вирішував питання про його накладення, скориставшись положенням статті 174 КПК України.

Цікаво, що під час розгляду таких клопотань, слідчі судді також приходять до висновку, що ліміт ПДВ не може бути речовим доказом, відповідно до положень ст. 98 КПК України, його неможливо конфіскувати, здійснити його відчуження, та спрямувати на погашення цивільного позову, а тому постановляють про скасування такого арешту.

Юридична компанія Winner
Теґи

Схожі публікації

відео / фото