Банк не видав вклад вчасно: чи можна стягнути моральну шкоду

Дата публікації: вт, 04/21/2020 - 16:06

 

Відшкодування моральної шкоди у разі порушення зобов'язання може здійснюватися виключно у випадках, що прямо передбачені законом, а також якщо це передбачено договором

Споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках або якщо це прямо зазначено у договорі.

Відповідне положення міститься у постанові ВП ВС від 20 березня 2019 року у справі № 761/26293/16-ц.

Обставини справи

Банк прострочив виконання зобов'язання з видачі позивачці належних їй за договором коштів у сумі 4 512,26 євро у період з 13 червня 2016 року (день звернення клієнта до банку з вимогою про видачу коштів) до 29 серпня 2016 року (день фактичної видачі коштів). Пеню за прострочення зобов'язання за цей період визначено судом першої інстанції на підставі частини п'ятої статті 10 Закону "Про захист прав споживачів" у розмірі 10 423,32 євро та змінено апеляційним судом на 295 459,43 грн. Позивачка просила, крім того, про відшкодування банком моральної шкоди.

Позиція Великої Палати Верховного Суду

Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення вимоги про стягнення моральної шкоди, оскільки відшкодування моральної шкоди у разі порушення зобов'язання (ст. 611 ЦПК) може здійснюватися виключно у випадках, що прямо передбачені законом, а також якщо умови про відшкодування передбачені укладеним договором. Відповідно до положень статей 4, 22 Закону "Про захист прав споживачів" споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законом.

Крім того, висновок апеляційного суду про стягнення з відповідача на користь позивачки пені у розмірі, що більше ніж удвічі перевищує суму простроченого зобов'язання, не можна вважати таким, який би відповідав завданню цивільного судочинства - справедливому розгляду і вирішенню справи.

Ураховуючи викладене, Велика Палата Верховного Суду вважає можливим зменшити розмір неустойки до 100 тис. грн, що відповідатиме принципу пропорційності у цивільному судочинстві.

biz.ligazakon

Схожі публікації

відео / фото