Булінг. Методи захисту та відповідальність перед законом

Дата публікації: чт, 07/04/2019 - 15:42

Булінгом є діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого (ст.173-4 КУпАП України)

Щоб притягнути винних осіб до відповідальності, потрібно звернутися до керівника навчального закладу або до Національної поліції України. Якщо такі діяння вчиняють неповнолітні та малолітні, то відповідальність будуть нести батьки або особи що їх замінюють. Також до відповідальності можуть бути притягнуті учасники освітнього процесу. 

За результатами розгляду заяви, поліцією буде складено протокол про адміністративне правопорушення. 

Так, українськими судами було винесено більше ста постанов, що стосуються булінгу. Але для того, щоб справа була розглянута у суді, необхідні документи:

  • протокол від поліції
  • письмові пояснення сторін конфлікту та свідків,
  • характеристика з навчального закладу,
  • інформаційна довідку від психолога, 
  • доповідна та пояснювальна записка класного керівника, 
  • протокол засідання комісії щодо розслідування випадку булінгу, 
  • клопотання керівника навчального закладу про притягнення до відповідальності батьків,
  • довідка з медичного закладу, у разі завдання тілесних ушкоджень

Із судової практики до відповідальності притягується мати учасника освітнього процесу. Так у одній із перших справі № 359/933/19 (https://u.to/pxzKFQ)   суд покарав матір школярки, що вчинила висвітлення непристойних фото іншої неповнолітньої школярки у мережі «Інстаграм».

Найчастіше протоколи про адміністративне правопорушення складають на дії неповнолітніх осіб у віці від 14 до 18 років. Є вікова група до 14 років, а також вже зафіксована справа про дії першокласника. До справ із булінгу можуть бути притягнуті усі суб’єкти освітніх процесів.

Так, будь-які протиправні діяння під час здійснення чи отримання такими особами освітніх послуг – можна кваліфікувати, як булінг та в подальшому вимагати притягнення до відповідальності винних.

Існує проблема у судочинстві щодо булінгу, оскільки у представників правоохоронних органів низька підготовка у даному питанні, тому часто  передають в суд неналежно оформленні протоколи та додатки, і як наслідок, суд не може дати відповіді навіть на елементарні питання.

Адміністративні стягнення можуть бути у вигляді штрафу, іноді суди практикують захід впливу у формі попередження або застосування громадських робіт, зауваження чи навіть публічне вибачення.

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)