Чи може мешканець будинку вимагати заборонити роботу розважального закладу у нічний час

Дата публікації: ср, 02/17/2021 - 17:54

 

Повна заборона суб'єкта господарювання в нічний час здійснювати розважальну діяльність в нежитловому приміщенні, розташованому в багатоквартирному будинку, є ефективним способом захисту права мешканця будинку на використання власного житла і спокій.

Відповідне положення міститься у постанові Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі № 461/8656/17.

 

Обставини справи

Позивач посилався на те, що він є мешканцем квартири, що знаходиться на другому поверсі житлового будинку. На першому поверсі та в підвальному приміщені будинку (безпосередньо під його квартирою), знаходиться та здійснює нічну розважальну діяльність суб'єкт підприємницької діяльності ПП "Монтана" . На його думку, діяльність вказаного підприємства є протиправною та несумісною, як із діючими законодавчими заборонами такої діяльності в нічний час в житлових будинках і обов'язкових до виконання санітарно-безпекових норм шуму, так і порушення його конституційних прав, зокрема на відпочинок, безпечні умови на проживання та здоров'я. Зокрема, вважає, що діями ПП "Монтана" в житловому будинку, грубо порушується встановлений громадський порядок та дотримання тиші в нічний час, що унеможливлює умови проживання в цю пору доби позивачу та його сім'ї. Він неодноразово звертався до правоохоронних органів, місцевого самоврядування, а також в інші інстанції, однак належного реагування з боку правоохоронців не було, у зв'язку із чим він звернуся з позовом до суду.

 

Позиція ВС

ВС вирішив заборонити Приватному підприємству "Монтана" в нічний час з 22:00 до 08:00 години здійснювати розважальну діяльність в нежитловому приміщенні, розташованому в житловому будинку, зазначивши наступне.

Санітарні норми допустимого шуму в приміщеннях жилих і громадських будівель та на території житлової забудови", затверджені наказом Головного державного санітарного лікаря СРСР від 3 серпня 1984 року N 3077-84, встановили науково обґрунтовані рівні допустимого шуму в житлових приміщеннях, громадських будівлях, на територіях житлової забудови, закритих приміщеннях, відкритих площадках для відповідного часу доби. Зазначені рівні шуму встановлені на підставі проведених наукових досліджень щодо впливу шуму та його специфічної і не специфічної дії на організм людини.

Науково обґрунтовані допустимі рівні шуму диференційовані залежно від призначення приміщення/території та часу доби (з 7-00 до 23-00 годин та з 23-00 до 7-00 години).

Вказаною вище нормою Закону також встановлено, що сільські, селищні, міські ради затверджують правила додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якими з урахуванням особливостей окремих територій (курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні, заповідні тощо) установлюються заборони та обмеження щодо певних видів діяльності, що супроводжуються утворенням шуму, а також установлюється порядок проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів.

ВС зазначає, що громадяни можуть реалізувати своє право на тишу шляхом звернення до органів місцевого самоврядування, Національної поліції та санітарно-епідеміологічної служби, до обов'язків яких входить здійснення ряду заходів щодо усунення небезпечних факторів середовища життєдіяльності людини.

 

Бізнес ЛігаЗакон

Схожі публікації

відео / фото