Чи може суд зобов’язати нотаріуса вчиняти нотаріальні дії - відповідь ВС

Дата публікації: пн, 04/26/2021 - 20:16

 

При задоволенні позову про оспорення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії суд не може зобов'язати нотаріуса вчиняти нотаріальні дії, оскільки такі дії вчиняються нотаріусом відповідно до Закону "Про нотаріат" і належать до його компетенції.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 17 березня 2021 року у справі № 761/36415/18.

 

Обставини справи

Постановою нотаріуса позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя після смерті чоловіка у зв'язку з тим, що не закінчився шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Позивач, зокрема, просила визнати незаконною та скасувати постанову нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, у зв'язку зі смертю її чоловіка.

 

Позиція ВС

ВС зазначив, що суд першої інстанції зробив обґрунтований висновок, що видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя здійснюється нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину та не може ставитись в залежність від отримання свідоцтва про право на спадщину.

Встановивши, що відсутні підстави для відмови у вчиненні нотаріальної дії, суд першої інстанції правильно задовольнив позовну вимогу про визнання незаконною та скасування постанови приватного нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя. Натомість апеляційний суд скасував законне та обґрунтоване рішення суду першої інстанції в цій частині.

Відповідно до статті 50 Закону "Про нотаріат" нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.

Тлумачення статті 50 Закону "Про нотаріат" свідчить, що при задоволенні позову про оспорення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії суд не може зобов'язати нотаріуса вчиняти нотаріальні дії, оскільки такі дії вчиняються нотаріусом відповідно до Закону "Про нотаріат" і належать до його компетенції.

У справі, що переглядається, суд першої інстанції неправильно задовольнив позовну вимогу про зобов'язання приватного нотаріуса видати свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя, а суд апеляційної інстанції відмовив в задоволенні цієї позовної вимоги з інших мотивів (як похідної вимоги), а тому мотиви відмови слід змінити.

 

Бізнес Ліга:Закон
Теґи

Схожі публікації

відео / фото галерея