Чи можливе виселення боржника із заставної квартири?

Дата публікації: чт, 07/11/2019 - 13:17

Питання звернення стягнення на іпотечне майно залишається  актуальним і зараз, так як кількість кредитів, оформлених під заставу нерухомості, не стає менше.

Розглянемо приклад зі справи  № 754/4727/16-ц (https://u.to/wSjKFQ)

Боржник оформив кредит у банку, забезпечивши його повернення за допомогою передання квартири банку в іпотеку. Боржник не виплатив кредит, тому питання було врегульовано шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Так як вимоги за кредитом банк передав колекторській компанії, то вона продала квартиру підприємству, яке в свою чергу після укладання договору купівлі-продажу встановило, що не має можливості потрапити в квартиру, оскільки в ній проживає боржник.

Новий власник, який придбав квартиру, не може користуватися своєю власністю, оскільки попередній власник відмовляється виселятися з неї.

Верховний Суд зазначив, що будь-яке втручання в права людини, зокрема, право на житло, передбачає необхідність сукупності певних умов.

Виселення без надання іншого житла можливе у разі звернення стягнення на житлове приміщення, яке було придбано за рахунок кредиту, повернення якого забезпечено іпотекою відповідного житлового приміщення.

❗️  Боржника не можуть виселити з квартири, якщо квартира була об'єктом забезпечення виконання зобов'язань за валютним кредитом, і в разі, якщо така квартира хоч і була об'єктом забезпечення за кредитом, але придбали її не за рахунок кредитних коштів.

Колекторська компанія під час продажу квартири не врахувала положення, яке забороняє виселення осіб без надання іншого житла.


ВС відмовив у задоволенні позову щодо усунення перешкод у користуванні квартирою шляхом виселення боржника і вказав, що колекторська компанія порушила закон та обійшла заборону на виселення без надання іншого житлового приміщення натомість. Відтак новий власник придбаної квартири має право звернутися до колишнього іпотекодержателя з вимогою про відшкодування шкоди.

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото