Чи потрібний шлюбний договір (контракт) - роз'яснення

Дата публікації: ср, 05/08/2019 - 17:03

Якщо момент одруження – урочиста і щаслива подія в житті родини, то розлучення супроводжується сльозами, нервами і цілим рядом проблем, одна з яких – поділ майна. Хоча багатьох суперечок можна було б уникнути, якби завчаcно подумати про розподіл обов’язків та нажитого майна.

У цьому випадку в нагоді стане шлюбний договір. Цей документ може укладатись як до реєстрації шлюбу, так і коли пара зареєструвала стосунки. За 2018 рік у нотаріусів столиці було посвідчено майже тисячу шлюбних договорів.

У Європі шлюбні контракти є невід’ємною складовою при створенні нової сім’ї. Наше суспільство до них ставиться досить обережно, пов’язуючи з цим процесом недовіру і корисливість подружжя. Такі сумніви криються, найімовірніше, все-таки в нашому менталітеті. Безумовно, проблема і в низькому рівні поінформованості громадян.

Часто один із подружжя залишається у програші. Чоловік і дружина не можуть досягнути згоди та розділити майно так, щоб це влаштовувало кожного і вони залишилися задоволеними. Завжди є доцільним звернутись до спеціаліста та розвіяти свої сумніви щодо необхідності укладання шлюбного договору, який повинен надати впевненість чоловіку і дружині в тому, що кожен із них після розлучення залишиться у вигідному майновому становищі та їхні діти отримають частку майна.

Саме для того, щоб чоловік і дружина при розлученні не погіршили ситуацію неприємним з’ясуванням відносин стосовно поділу майна, й існує шлюбний договір.

Шлюбний договір – це письмова угода чоловіка і жінки, що розділяє майно, обов'язки та права. Документ можна скласти перед реєстрацією або вже у наявній родині. У першому випадку він набере чинності з моменту створення сім'ї, у другому – після нотаріального посвідчення.

Тож шлюбний договір укладається з урахуванням статей 57, 60, 65 Сімейного кодексу України (далі – СК України) у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Сторони у шлюбному договорі можуть визначати правовий режим майна, яке дружина і чоловік передають для використання на спільні потреби сім’ї; правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу; порядок користування житлом тощо. 

Сторони можуть домовитись у шлюбному договорі про зміну правового режиму майна, набутого у шлюбі, та

визначити його як особисте майно одного з подружжя. І не тільки це.

Щоб підписати шлюбний контакт, чоловік і жінка повинні продумати і скласти його умови, а потім у нотаріальній конторі узаконити документ. Нотаріус створює три примірники договору, які зберігаються у справі нотаріальної контори, також по примірнику отримують на руки чоловік і дружина.

Яким має бути шлюбний договір?

• Шлюбний договір встановлює режим власності майна. Він може бути роздільний, частковий або спільний. Те, що за договором набуває спільний режим, при розлученні ділиться навпіл. У роздільній власності майно визначається особисто на кожного з подружжя, а частковий режим передбачає поділ у різному співвідношенні.

• Можна встановити і право одного з подружжя на житло, тоді в разі розлучення воно залишається закріплене за одним із подружжя. У разі відсутності контракту житло ділиться навпіл.

• У шлюбному договорі дозволяється описати і частину заробітної плати, яка в разі розлучення може служити компенсацією для однієї зі сторін.

• Шлюбний договір також має право захистити матеріально при зраді. У разі подружньої невірності постраждала сторона може розраховувати на певну матеріальну компенсацію, яка обмовляється.

• Шлюбний договір може описувати й обов'язки сторін по догляду за старими членами сім'ї, дітьми. Документ дозволяє описувати і суму коштів, яку зобов'язаний вносити кожен із членів сім'ї в загальний бюджет.

• Шлюбний контракт може вміщати в себе й інші пункти, що стосуються шлюбних обов'язків. Доповнювати такий документ і змінювати його дозволяється у будь-який час, однак при цьому необхідно звертатися до нотаріуса.

Стаття 93 СК України забороняє включення до шлюбного договору умов, які ставлять одного з подружжя у «надзвичайно невигідне матеріальне становище». Тому, якщо договором буде передбачено, що при розлученні один із подружжя отримує все спільне майно, а інший – нічого, то в такому разі суд із великою долею ймовірності визнає таке положення або навіть весь шлюбний договір недійсним. Для того щоб цьому запобігти, необхідно залишити за кожним із подружжя принаймні один об’єкт нерухомості або матеріальну компенсацію для можливості придбання іншого житла.

В яких випадках шлюбний договір може бути визнаний недійсним?

Законодавство встановлює підстави, з яких договір може бути визнаний недійсним:

  • недотримання встановленої законодавством нотаріальної форми угоди або наявність положень, що йдуть всупереч законам України та моральним засадам;
  • укладення договору чоловіком та жінкою, які не досягли повноліття та укладають шлюб без погодження їхніх батьків (піклувальників);
  • угоду укладено між особами, які не мають повного обсягу дієздатності;
  • одна зі сторін, повністю дієздатна, перебувала у стані, коли не могла усвідомлювати значення своїх дій;
  • підписання договору без добровільної згоди однієї зі сторін – внаслідок обману, погроз, насильницьких дій, помилки або використання важких обставин життя особи;
  • включення умов, що зменшують обсяг прав та обмежують інтереси дитини тощо.

Також подружжя має право відмовитись від шлюбного договору. В такому випадку права та обов’язки, встановлені шлюбним договором, припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.

Укладаючи шлюбний договір подружжя має зрозуміти, що такий договір може значно спростити питання морального та майнового характеру, а також заощадити кошти на юридичну допомогу у майбутньому під час поділу спільно нажитого майна. Шлюбний договір – це не вияв недовіри між подружжям, а прояв правової свідомості громадян.

За додатковою консультацією звертайтесь до Управління з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції у місті Києві за тел.: (044) 234-99-91, 235-33-80.

Станіслав Куценко, очільник столичної юстиції

Схожі публікації

відео / фото