Чи повинні батьки здавати кошти у школу? Що робити коли дитину ображають? Ці та інші питаня роз'яснює Мінюст

Дата публікації: пт, 09/11/2020 - 22:35

 

Права дітей у школі: про збір коштів, булінг, чергування та інше

Навчальний рік-2020 дуже незвичний для учнів, їхніх батьків та вчителів, адже вперше школа розпочала навчання в умовах пандемії. Вперше процес навчання організовано з урахуванням карантинних обмежень.

Але багатьох батьків, як і раніше, хвилюють «стандартні» запитання: чи має право навчальний заклад збирати кошти з батьків, куди звертатися, якщо дитину ображають, чи обов’язково залучати дітей до прибирання у школі?

Відповіді на ці запитання надає фахівець Тарутинського бюро правової допомоги,  Марина Залізко.

 

Батьки мають право відмовитися здавати додаткові кошти

Держава забезпечує:

  • безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти відповідно до стандартів освіти;
  • розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої і післядипломної освіти відповідно до законодавства (частина перша статті 4 Закону України «Про освіту»).

Отже, якщо дитина навчається в звичайній школі (фінансується за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів), батьки мають право відмовитися здавати додаткові кошти – освіта є безкоштовною. Якщо у школі вимагають так званих «добровільних» внесків, батькам слід звернутися до місцевих органів управління освітою з вимогою роз’яснити законність таких дій.

У випадку, якщо батьки вирішили виконати добровільну благодійну місію та надати кошти на ті чи інші потреби школи, краще перераховувати їх на банківський рахунок та вимагати отримання звітів про витрати.

 

Де шукати захист від булінгу  

Дуже часто прості непорозуміння в школі стають причиною багатьох конфліктів.  Якщо дитину кривдять інші діти, потрібно для початку поговорити з їхніми батьками, можливо, цього буде достатньо.

У тому випадку, якщо знущання продовжуються, дитина або її законний представник можуть звернутися з повідомленням про вчинення такий дій до керівника та інших працівників навчального закладу, служби у справах дітей тощо, а за потреби й до територіального органу Національної поліції України.

Керівник навчального закладу розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування відповідно до Порядку реагування на випадку булінгу (цькування), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28 грудня 2019 року № 1646 (далі – Порядок).

Положення зазначено Порядку застосовуються також у тому випадку, якщо кривдником є вчитель, оскільки він також є учасником освітнього процесу.

Крім того, з метою захисту своїх прав постраждалий може звернутися до Освітнього омбудсмена України: https://eo.gov.ua/.

За кривдників молодших 14 років відповідають їх батьки, які зобов’язані компенсувати моральну і матеріальну шкоду. Якщо винуватцеві більше 14 років, за деякі діяння він буде відповідати сам.

 

Праця або чергування – справа добровільна

Залучати дитину до праці або чергування у школі можна тільки за добровільною згодою учня та за умови наявності згоди батьків. У зворотному випадку батьки матимуть усі підстави оскаржувати такі дії навчального закладу, у тому числі шляхом звернення до суду.

Згідно з частиною п’ятою статті 53 Закону України «Про освіту» залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України.

Школі необхідно заздалегідь з’ясувати позицію батьків із питання залучення їхніх дітей до праці. Це стосується як екстрених випадків, так і звичайних чергувань та генеральних прибирань.

У випадку якщо обов’язок чергувати записаний у статуті школи, учням слід пам’ятати, що праця чи чергування має бути на добровільних засадах, а статут школи не може суперечити законам.

 

За інформацією Мінюсту

Схожі публікації

Чи потрібний шлюбний договір (контракт) - роз'яснення
Булінг. Методи захисту та відповідальність перед законом
Боротьба з "чорними" реєстраторами: Мінюст запровадив додаткову автентифікацію
Україна підписала конвенцію про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах
Єдині прозорі правила для будь-яких адмінпроцедур - законопроект (інфографіка)
Мін’юст запроваджує “червону кнопку” проти рейдерства
Порядок отримання деяких документів громадянами, які проживають на тимчасово окупованій території України - Мінюст
Платні камери СІЗО "відкрили" в Одесі і Миколаєві: Міністр юстиції показав фото та назвав розцінки
Мін’юст ініціює запровадження відповідальності правоохоронців за збитки під час обшуків
Медична довідка для зарахування в школу поширюється і на дитсадок – роз’яснення МОЗ

відео / фото