Чи впливає інфляція на борг у валюті - відповідь Верховного суда

Дата публікації: чт, 04/08/2021 - 10:23

 

Індексації внаслідок знецінення підлягає лише грошова одиниця України - гривня, іноземна валюта індексації не підлягає. Норми частини другої статті 625 ЦК щодо сплати боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції поширюються лише на випадки прострочення грошового зобов'язання, визначеного у гривнях.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 3 березня 2021 року у справі № 130/2604/18.

 

Обставини справи

ТОВ звернулося до суду із позовом до відповідача про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Позовна заява мотивована тим, що 4 березня 2013 року між товариством та відповідачем укладено кредитний договір, відповідно до умов якого відповідачу надано кредит в розмірі 99 699,36 грн. що еквівалентно 12 225,55 доларів США та додатковий кредит у розмірі 29 353,40 грн. що еквівалентно 3 204,52 доларів США, зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 9,90 % річних, строком до 15 березня 2018 року.

Посилаючись на те, що відповідач свої зобов'язання з повернення кредиту та нарахованих на нього відсотків не виконує, у неї перед товариством станом на 10 жовтня 2018 року утворилася заборгованість у розмірі 356 314,81 грн. у тому числі 3 % річних та інфляційні втрати на підставі частини другої статті 625 ЦК, яку позивач просив стягнути з відповідача на свою користь.

 

Позиція ВС

Відповідно до частини другої статті 625 ЦК боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом статті 1 Закону "Про індексацію грошових доходів населення" індекс інфляції (індекс споживчих цін) - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання.

Офіційний індекс інфляції, що розраховується Держкомстатом, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто купівельної спроможності гривні, а не іноземної валюти.

Отже, індексації внаслідок знецінення підлягає лише грошова одиниця України - гривня, іноземна валюта індексації не підлягає.

Норми частини другої статті 625 ЦК щодо сплати боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції поширюються лише на випадки прострочення грошового зобов'язання, визначеного у гривнях.

Разом із тим у випадку порушення грошового зобов'язання, предметом якого є грошові кошти, виражені в гривнях з визначенням еквіваленту в іноземній валюті, передбачені частиною другою статті 625 ЦК інфляційні втрати стягненню не підлягають, оскільки втрати від знецінення національної валюти внаслідок інфляції відновлені еквівалентом іноземної валюти.

Таких висновків у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд України у постанові від 1 березня 2017 року у справі № 6-284цс17.

 

Бізнес Ліга:Закон

Схожі публікації

відео / фото галерея