Чи законне відсторонення від занять у школі не щепленої дитини - позиція ВС

Дата публікації: пт, 04/09/2021 - 11:06

 

Положеннями статті 15 Закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" передбачено, що дітям, які не були вакциновані відповідно до національного календаря щеплень, забороняється відвідувати навчальні заклади.

Відповідне положення міститься у постанові Верховного Суду від 10 березня 2021 року у справі № 331/5291/19.

 

Обставини справи

Відповідно до наказу дитину відсторонено від відвідування очної (денної) форми здобуття освіти через відмову від профілактичних щеплень.

Позивачка (матір дитини) зазначала, що наказ відповідача є незаконними та підлягають скасуванню, оскільки чинним законодавством не визначений механізм відсторонення учня від освітнього процесу у разі непроходження вакцинації.

 

Позиція ВС

Вирішуючи питання про співвідношення норм статей 3 та 53 Конституції, не можна не визнати пріоритетність забезпечення безпеки життя, здоров'я і безпеки людини над правом на освіту.

Інтереси однієї особи не можуть домінувати над інтересами держави в питанні забезпечення безпеки життя і здоров'я його громадян.

Колегія судів зазначає, що норма статі 15 Закону "Про захист наслення від інфекційних хвороб" покликана захистити здоров'я та життя дітей у зв'язку з ускладненою епідемічною ситуацією, а перебування дітей, які не отримали профілактичні щеплення, в організованих колективах створює ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб, що є загрозою для життя та здоров'я не лише учнів, а й членів їхніх сімей та працівників закладів освіти, тобто дитина, яка не отримала щеплення, не лише стає потенційно небезпечною для оточення, а й сама піддається підвищеному ризику захворіти, відвідуючи місця масового скупчення людей.

Індивідуальне право (інтерес) відмовитися від щеплення батьками дитини при збереженні обсягу права дитини на здобуття освіти протиставляється загальному праву (інтересу) інших батьків та їх дітей, які провели щеплення, перед направленням дитини для здобуття освіти до освітніх закладів з метою досягнення загального блага у формі права на охорону здоров'я.

Отже, держава, встановивши правило про те, що без щеплень дитина не може бути допущеною до занять, реалізує свій обов'язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров'я не тільки всіх учнів і працівників школи або дитячого садка, а й захищає таким чином саму дитину, яка не отримала профілактичні щеплення.

 

Бізнес Ліга:Закон

Схожі публікації

відео / фото галерея