Чи можлива заміна сторони правонаступником після закінчення виконавчого провадження у зв’язку з виконанням?

Дата публікації: нд, 06/06/2021 - 11:11

 

Рішення ВС у справі №911/3411/14 https://cutt.ly/8npZy6I

 

У справі №911/3411/14 суд ухвалив рішення про стягнення боргу на користь банку.

Пізніше у зв’язку з відступленням права вимоги позивач був замінений на ТОВ «Правнича консалтингова група». За його заявою було відкрито виконавче провадження та стягнуто борг.

Однак, до суду надійшла заява про заміну позивача та стягувача з банку на ТОВ «ФК «Геліос». Обґрунтована тим, що договір відступлення визнано недійсним.

 

Спірні питання роз’яснила ВП ВС.

П.9 ч.1 ст.39 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачає його закінчення у разі фактичного виконання. Але це не виключає подальшого існування процесуальних правомочностей учасника справи у судовому провадженні, тож не має наслідком заборону процесуального правонаступництва.

Заміна сторони правонаступником можлива і після закриття виконавчого провадження у зв'язку з його виконанням.

Оскільки ВП - самостійна стадія судового процесу, його сторони належать до учасників справи. Якщо правонаступництво має місце на цій стадії, заміна стягувача/боржника означає і заміну учасника справи.

Заміна в разі вибуття сторони виконавчого провадження правонаступником (ст.334 ГПК) має відбуватись з одночасною заміною учасника справи (ст.52 ГПК).

У даній справі особа, що вважає себе правонаступником позивача/стягувача, може заявити про заміну у справі, ініціювавши відкриття відповідної стадії процесу. Саме після відкриття стадії можуть бути досліджені обставини та подані на їх обґрунтування докази.

Неможливо здійснити заміну учасника справи та сторони ВП за межами відкритої стадії господарського процесу.

ВП ВС не встановила підстав для задоволення заяви ТОВ «ФК «Геліос».

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото галерея