Чи потрібно отримувати окремий документ на переобладнаний балкон - відповідь ВС

Дата публікації: пн, 06/14/2021 - 10:48

 

Балкон є складовою частиною квартири, тобто не є самостійним об'єктом нерухомого майна, а тому відсутні правові підстави для визнання права власності на балкон як на окремий об'єкт права власності.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 28 квітня 2021 року у справі № 466/990/17.

 

Обставини справи

Позивач звернувся до суду з позовом до Міської ради та з урахуванням уточнених позовних вимог просив визнати за ним право власності на облаштований балкон консольного типу.

На підставі договору купівлі-продажу квартири від 21 травня 2009 року він є власником квартири. З метою покращення житлових умов ним було замовлено проект облаштування балкону консольного типу в зазначеній квартирі. Розпорядженням Міської ради йому дозволено влаштувати консольний балкон для квартири без засклення згідно з поданим проектом.

На підставі вказаних документів ним було влаштовано консольний балкон. Для оформлення права власності на цей балкон, він звернувся до Міської ради, однак йому було відмовлено у вчиненні цих дій, у зв'язку з тим, що облаштований ним балкон не відповідає погодженому проекту.

 

Позиція ВС

Частиною другою статті 383 ЦК передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Згідно зі статтею 179 ЖК Української РСР користування будинками державного й громадського житлового фонду, а також приватного житлового фонду та утримання їх здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями.

У пункті 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45, передбачено, що власник наймач (орендар) приміщень житлових будинків має право на: переобладнання та перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.

До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, обґрунтовано вважав, що балкон є складовою частиною квартири, тобто не є самостійним об'єктом нерухомого майна, у зв'язку з чим дійшов правильного висновку про відсутність правових підстав для визнання права власності на спірний балкон як на окремий об'єкт права власності.

 

Бізнес Ліга:Закон

Схожі публікації

відео / фото галерея