Чи повинен клієнт оплачувати адвокатові час, витрачений на дорогу : позиція ВС

Дата публікації: вт, 07/06/2021 - 10:38

 

Час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами.

При цьому паралельно вчиняти якісь інші дії на шляху до суду чи під залом судового засідання адвокат не може та витрачає на це свій робочий час.

Відповідне положення міститься у постанові КГС ВС від 25 травня у справі № 910/7586/19.

 

Обставини справи

На переконання скаржника, направлення відзиву або пояснень засобами поштового зв'язку, з урахуванням часу, витраченого на дорогу, приїзд адвоката до суду та очікування для участі у судовому засіданні не можуть бути віднесені до жодного з видів правничої допомоги, які передбачені статтями 1, 19 Закону № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

 

Позиція ВС

Беручи на себе обов'язок щодо здійснення представництва інтересів клієнта в суді, адвокат бере на себе відповідальність не лише за якусь одну дію, наприклад написання процесуального документу чи виступ у суді, а бере на себе обов'язок по вчиненню комплексу дій, метою яких є забезпечення реалізації та захисту прав і обов'язків клієнта.

Отже, участь у судовому засіданні являє собою не формальну присутність на ньому, а підготовку адвоката до цього засідання, витрачений час на дорогу до судового засідання та у зворотному напрямку, його очікування та безпосередня участь у судовому засіданні.

Такі стадії представництва інтересів у суді, як прибуття на судове засідання та очікування цього засідання є невідворотними та не залежать від волі чи бажання адвоката. При цьому паралельно вчиняти якісь інші дії на шляху до суду чи під залом судового засідання адвокат не може та витрачає на це свій робочий час.

Колегія суддів вважає, що такі стадії, як прибуття до суду чи іншої установ та очікування є складовими правничої допомоги, які в комплексі з іншими видами правничої допомоги сприяють забезпеченню захисту прав та інтересів клієнта.

З урахуванням наведеного, час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами.

 

Бізнес Ліга:Закон

Схожі публікації

Чи потрібно для стягнення витрат на правничу допомогу подавати детальний опис робіт - позиція ВС
Для відшкодування витрат на правничу допомогу докази оплати послуг адвоката не потрібні
Час, який адвокат витрачає на дорогу до суду, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації
Не подали розрахунку витрат на адвоката в суд першої інстанції – не варто чекати на їх відшкодування
Верховний Суд роз’яснив порядок відшкодування витрат на професійну правничу допомогу
Стягнення судових витрат, що мають бути сплачені у майбутньому
Чи є вимоги до форми документу про оплату послуг адвоката: рішення ВС
Оплата послуг адвоката: позиція ВС щодо підтвердження надання правничої допомоги
Як бути з понесеними позивачем витратами у разі його відмови від позову
Надання правової допомоги адвокатом лише на підставі довіреності не допускається

відео / фото галерея