Чи законне в Україні подвійне громадянство?

Більшість громадян не розуміють різницю між такими поняттями, як "подвійне громадянство" і "друге громадянство".

Тепер розглянемо більш детально поняття по суті. Подвійне (множинне) громадянство - ситуація, коли людина має одночасно громадянство двох або більше держав. При цьому кожне з них може вимагати від особи виконання всіх її цивільних обов'язків. Такий статус стає можливим у громадян тих країн, між якими укладено договір про подвійне громадянство, тобто про взаємне визнання обох громадянств. При цьому обидві країни визнають за своїми громадянами наявність обох громадянств як рівноцінних, а "подвійні громадяни" - зберігають цивільні права обох держав.

Наведемо приклад. Є небагато країн, які підписали між собою відповідні договори. Зазвичай, це колишні метрополії і їх колонії. Наприклад, Велика Британія має такий договір з Канадою, Індією, Австралією і іншими, Франція - з Канадою, Португалія - з Бразилією, Іспанія - з низкою країн Латинської Америки.

Що ж стосується другого громадянство (третього, четвертого тощо), то ситуація, коли людина набуває друге громадянство без відома "своєї" держави, громадянином якої є спочатку.

У відповідності до статті 4 Конституції України - в Україні існує єдине громадянство. Але це не означає, що українцям заборонено мати інші громадянства. Така норма означає, що друге громадянство і документи, які підтверджують це громадянство, не визнаються українським законодавством і не діють на території України.

Таким чином, за Законом України "Про громадянство", у разі, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. У випадку, якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Це означає, що українець з паспортом України і, наприклад, Кіпру, в Україні визнаватиметься тільки громадянином України. На Кіпрі - тільки громадянином Кіпру. А ось при в'їзді на територію третіх країн, людина сама може вирішувати, який паспорт їй показати на митниці - таким громадянином вона і вважатиметься в цій країні. Тобто в Україні подвійне громадянство не заборонено, воно просто не визнається.

20.04.2018 р. Президент України виніс на розгляд Парламенту законопроект N 8297, яким пропонується внести зміни до Закону України "Про громадянство України" щодо удосконалення окремих положень.

Основною метою розробки вказаного проекту закону є удосконалення норм, які визначають підстави набуття громадянства України, насамперед за територіальним походженням, додаткові підстави, за якими особи не приймаються до громадянства України, повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства України, в частині перевірки підстав його набуття, погодження та прийняття рішення про оформлення, а також вдосконалення механізму припинення громадянства України у разі добровільного набуття громадянином України громадянства іншої держави та запобігання випадкам подвійного громадянства осіб, які набувають громадянство України.

За пояснювальною запискою до проекту - обґрунтування необхідності прийняття законопроекту наведене тим фактом, що аналіз ситуації у сфері громадянства свідчить, що останнім часом інститут громадянства використовується певними суб'єктами для вирішення власних цілей, не сумісних з інтересами національної безпеки України.

В документі пропонується вдосконалення норм, які, передусім, визначають підстави набуття громадянства України: насамперед за територіальним походженням, повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства України, в частині перевірки підстав його набуття, погодження та прийняття рішення про оформлення.

IAC Консультант

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)