Цікаві висновки ВС у справах щодо поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання

Дата публікації: вт, 03/23/2021 - 19:04

 

Верховний Суд України у постанові від 20 січня 2016 року у справі №6-711цс15 зазначив, що суд має право поновити пропущений строк пред'явлення виконавчого листа до виконання за наявності відповідного клопотання стягувача та поважності причин пропуску цього строку.

Отже, необхідною правовою підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання є наявність поважних причин такого пропуску.

Такі причини (обставини) повинні бути об'єктивною перешкодою для особи, на користь якої винесено судовий акт, і яка вчиняє дії для отримання виконавчого документа та його пред'явлення до виконання.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28 березня 2018 р. у справі №2а-12192/09/0470.

У постанові Верховного Суду від 06 червня 2018 р. у справі № 2-12537/10 містяться наступні правові висновки:

«Постановляючи ухвалу про відмову у задоволенні заяви ТОВ «ОТП Факторинг Україна» про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони у виконавчому провадженні, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, правильно встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, дійшов обґрунтованого висновку про відмову у її задоволенні, оскільки заявником не наведено обґрунтованих аргументів на підтвердження поважності причин для поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання. Суд не має права поновити строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання за відсутності відповідних поважних причин пропуску цього строку».

Згідно з висновками Верховного Суду у постанові від 31 січня 2019 р. у справі №490/9519/15-ц суд апеляційної інстанції врахував положення наведених норм законів, перевірив доводи заяви про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання, надав оцінку обставинам, на які посилалося ПАТ «Укрсоцбанк» як на причину пропуску строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання, та встановивши, що такі причини є неповажними, дійшов правильного висновку про відсутність підстав для про поновлення строку для пред'явлення виконавчих листів до виконання.

У цих справах ВС розглядав касаційні скарги на ухвали суду першої інстанції про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання та зробив висновки, що лише обєктивні перешкоди для отримання виконавчого документа та його пред'явлення до виконання можуть бути визнані поважними причинами пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Досить часто стягувачі, які зволікали з пред’явленням виконавчого документа до виконання і пропустили відповідний строк, намагаються відшукати поважні причини пропуску строку чи вигадати їх у разі відсутності. Однак, мають бути належні, допустимі, достатні, достовірні докази на підтвердження таких причин. Наприклад, якщо стягувач посилається на неможливість отримання виконавчого листа у суді першої інстанції через перебування справи у судах вищих інстанцій, то справа дійсно має весь час знаходитись у судах апеляційної чи касаційної інстанції. Якщо ж стягувач говорить, що звертався до суду першої інстанції, але йому не було видано виконавчий лист, то мають бути переконливі докази на підтвердження таких звернень (наприклад, квитанції, чеки поштових відділень, описи вкладення до листів, повідомлення про отримання судом таких листів, у разі безпосереднього подання заяв до суду мають бути відмітки суду про їх отримання).

Останнім часом банки та фінансові установи обгрунтовують причини пропуску строку пред’явленням виконавчого документа до виконання обставинами щодо запровадження заходів спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Однак, необхідно згадати, що законодавство не передбачало заборони провадження банківської та страхової діяльності, а доручення виконання роботи вдома, зміна режиму роботи були правом, а не обовязком роботодавців/ власників підприємств, установ, організацій. Більш детально про це зазначено далі.

Підпунктами 1, 2 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” було передбачено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19): роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку; власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом може змінюватися режим роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб.

Відповідно до п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” в редакції від 17.03.2020 р. було установлено з 12 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин. Заборонено з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

 

Александр Сирота

Схожі публікації

відео/фото галерея