ДФС не вправі відмовити у реєстрації ПН, якщо не порушено вимоги по її формуванню

Дата публікації: вт, 06/18/2019 - 15:39

ДФС скасувала договір про визнання електронних документів і не прийняла ПН на реєстрацію.

Як оскаржити у суді?

Верховний Суд став на бік платника податку у ситуації, коли ДФС неправомірно відмовила приймати податкові накладні на реєстрацію в ЄРПН. Йдеться про випадок, коли ДФС не прийняла подані підприємством (платником ПДВ) податкові накладні через відсутність договору про визнання електронних документів, який ДФС сама ж і скасувала.

Суди першої та апеляційної інстанцій визнали протиправним розірвання договору про визнання електронних документів і, відповідно, зобов'язали ДФС зареєструвати податкові накладні.

Однак ця справа дійшла до касаційної інстанції і все-одно Верховний Суд підтримав платника податку. Тут варто виділити такі висновки:

• визнання протиправними дії щодо розірвання договору не поновлює договір з моменту набрання сили судовим рішенням, а визначає договір як такий, що не розривався;

• реєстрація податкової накладної в ЄРПН є обов'язком постачальника товарів чи послуг, однак цьому обов'язку кореспондує обов'язок ДФСУ прийняти та зареєструвати надану платником податку - продавцем податкову накладну в ЄРПН. Відмовити у прийнятті для реєстрації податкових наданих ДФС може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 ПКУ;

• відсутність реєстрації податкової накладної в ЄРПН впливає на правовий стан платників податків. Покупця товарів позбавляють права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення позапланової перевірки;

• предметом оскарження є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації. Податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати).

Отже, рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишили без змін.

Джерело: Постанова Верховного Суду від 11.06.2019 р. № 826/15949/15.

Аналогічний підхід щодо обрання способу захисту порушеного права застосовано Верховним Судом у постановах від 31.01.2018 р. у справі № 825/849/17 та від 06.03.2018 р. у справі № 826/4475/16.

Наразі податкова накладна може бути не прийнята на реєстрацію в ЄРПН ще й через її відповідність критеріям ризиковості.

ЛігаЗакон. Бухгалтер

Схожі публікації

До уваги роботодавців! Санкції за порушення трудового законодавства
«Електронний кабінет» допоможе фізичним особам сплатити податок на майно
Які документи необхідно подати платнику податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи, для реалізації права на податкову знижку за орендну житла?
Земельний податок для фізичних осіб: порядок нарахування та сплати
Товаро-транспортну накладну можна заповнити в електронній формі
Cплату нарахованих поточних податкових зобов’язань необхідно здійснити не пізніше 26 квітня 2019 року
Податкова перевірка за ініціативою платника податків: доцільність проведення
Порядок ведення книги обліку доходів (витрат) підприємцями-платниками єдиного податку
Якщо помилково сплатили суми ЄСВ за старими рахунками: алгоритм дій
ДФС включила до плану-графіку перевірок на 2019 рік 5 тис. суб’єктів господарювання

Галерея (відео/фото)