Дії роботодавця у разі невиходу працівника на роботу у перший робочий день

Дата публікації: чт, 04/29/2021 - 11:30

 

Частиною третьою ст. 24 КЗпП визначено, що працiвника не може бути допущено до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу.

Порядок повідомлення ДПС та її територіальних органів про прийняття працівника на роботу затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 р. № 413 (надалі за текстом — Постанова).

Пунктом 2 додатка до Постанови встановлено реквізити, якi дають можливість подання уточнюючого повідомлення у разі допущення помилки роботодавцем або необхідності внесення змін до повiдомлення про прийняття працівника на роботу (тип «початкове» або «скасовуюче»).

Отже, у разi якщо роботодавцем було подано повiдомлення про прийняття працівника на роботу, але працівник так i не приступив до виконання обов’язків, то роботодавцем подається повiдомлення про прийняття працівника на роботу типу «скасовуюче».

При цьому Постановою не визначено особливостей подання скасовуючого повідомлення. Тому його подають тоді, коли в цьому виникла потреба. Зазвичай роботодавець зацікавлений у якнайшвидшому виправленні помилки.

Штрафні санкції у розмірі мінімальної заробітної плати за порушення інших вимог трудового законодавства, передбачені ст. 265 КЗпП, застосовуються у разі неподання чи несвоєчасного подання повідом¬лення про прийняття працівника на роботу лише з позначкою «початкове».

Іноді трапляються ситуації, що новоприйнятий працівник не виходить на роботу і повідомив про це роботодавця. Причини цьому можуть бути різні (наприклад, передумав, знайшов інше місце роботи тощо). У цьому разі роботодавцю необхідно видати наказ про скасування наказу про прийняття такого працівника на роботу та подати до ДПС скасовуюче повідомлення.

Таким чином роботодавцю необхідно:

— скласти акт про відмову приступити до роботи;

— видати наказ про скасування наказу про прийняття на роботу (примірний текст наказу наведено у зразку);

— подати до ДПС скасовуюче повідом¬лення (у графі 2 у рядку «Тип» поставити позначку «скасовуюче»).

У разі якщо працівник з якихось інших причин не вийшов на роботу і не повідомив роботодавця про своє бажання відмовитися від цієї роботи, потрібно дізнатися причини такого невиходу.

Безпосереднім керівником такого працівника складається доповідна записка про відсутність працівника на робочому місці та на підприємстві, а також, за результатами розгляду такої доповідної записки, акт відсутності працівника на роботі з невідомих причин, який має бути підписано не менш, ніж трьома працівниками.

В акті має бути зафіксовано відсутність працівника на робочому місці та на підприємстві.

В той же день, в який отримано доповідну записку про відсутність працівника на роботі, складено акт про відсутність працівника на робочому місці та на підприємстві, здійснюються заходи щодо встановлення причин відсутності працівника на робочому місці (телефонні дзвінки, виїзд за відомим місцем проживання або реєстрації).

Якщо працівника вдалося розшукати — від нього необхідно або отримати письмову заяву про відмову приступити до роботи, або, якщо працівник відмовляється писати таку заяву, скласти акт про відмову приступити до роботи.

Подальший алгоритм такий же, як і у випадку коли працівник сам повідомив про небажання працювати на даному підприємстві (описано вище).

Якщо ж розшукати працівника не вдалося — на адресу реєстрації його місця проживання, а також на адресу його фактичного проживання (якщо вона відома та відрізняється від адреси реєстрації) надсилається цінний лист з описом вкладення та повідомленням про вручення з вимогою до відсутнього працівника про надання ним письмових пояснень щодо причин відсутності на роботі.

У листі має бути викладена вимога до працівника про надання письмових пояснень щодо причин відсутності на роботі, а також, за наявності, документів, які підтверджуються поважність таких причин. У листі необхідно визначити строки для надання пояснень та документів.

Якщо працівник не надав відповіді протягом встановленого строку або лист повернувся з відміткою про те, що працівник відмовився від його отримання чи його не знайдено за вказаною адресою, або працівник не надав доказів наявності поважних причин нез’явлення на роботі — роботодавець діє за алгоритмом, визначеним вище для працівника, який відмовився приступити до роботи.

Якщо працівник відсутній на робочому місці з першого робочого дня, звільняти працівника за пунктом 4 статті 40 КЗпП (прогул) немає потреби, оскільки особу не було фактично допущено до роботи, отже, трудовий договір не вважається укладеним.

При цьому, законодавством не передбачено відповідальності за видання «скасовуючого» наказу без визначення причин невиходу працівника на роботу.

У разі звернення такої особи до суду, якщо роботодавець не дотримався вищезазначеного алгоритму дій при видачі «скасовуючого» наказу, його може бути зобов’язано відмінити «скасовуючий» наказ, прийняти працівника на роботу тією датою, якою був виданий наказ про прийняття на роботу, та оплатити працівнику час вимушеного прогулу. Жодних інших санкцій чи штрафів не передбачено.

Якщо ж роботодавець видав «скасовуючий» наказ з дотриманням норм законодавства — судом не буде поновлено такого працівника на роботі, а також не буде зобов'язано роботодавця оплатити працівнику час вимушеного прогулу.

 

Адвокат Людмила Войтович

Схожі публікації

Звільнили працівника, а він не забрав трудову? Що робити, щоб не постраждати від недоброчесного працівника
Работодателю могут разрешить ходить по домам сотрудников: что предлагают изменить в трудовых отношениях?
Трудовые отношения во время карантина: права и обязанности сторон
Правительство планирует избавиться от трудовых книжек. Что еще изменится?
Особливості оформлення звільнення працівника за прогул
Розрахунок зарплати при звільненні: що робити, якщо роботодавець затримує виплати?
Трудові договори можна буде укладати в електронному вигляді ( + зразки трудових договорів)
Простій під час карантину - як оформити правильно?
Незабезпечення дистанційної роботи є підставою для розірвання трудового договору у визначений працівником строк: КЦС ВС
Як правильно оформити переведення працівників на дистанційну роботу на час карантину (зразки документів)

відео / фото галерея