Добросусідство: що потрібно знати власникам земельних ділянок

Дата публікації: ср, 09/15/2021 - 20:17

 

Власник земельної ділянки вільно обирає, як її використовувати. Але якщо спосіб використання землі має негативний вплив на сусідні (суміжні) земельні ділянки, може настати відповідальність.

 

В чому ж полягає зміст добросусідства?

Зміст добросусідства за ст.103 Земельного кодексу України полягає у тому, що власники та землекористувачі повинні обирати такі способи використання земель відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Власники та землекористувачі не повинні використовувати свої земельні ділянки способами, які заважають сусідам використовувати їх земельні ділянки за цільовим призначенням. Це називається неприпустимим впливом.

Не можна забувати і про принцип співпраці в напрямку покращення загальних якісних характеристик землі. До прикладу, власникам ділянок, що межують між собою, слід співпрацювати у питаннях раціональної організації територій, дотримання сівозмін, встановлення та зберігання межових знаків.

 

Які найтиповіші випадки негативного впливу на сусідню земельну ділянку?

Зведення занадто високої споруди чи такої, що дуже близько розташована до межі із сусідньою земельною ділянкою, і перешкоджає доступу сонячного світла, внаслідок чого пригнічується ріст овочів, фруктів, ягід, що ростуть у сусідів.

Неприємні запахи, які поширюються на сусідні земельні ділянки в зв’язку з утриманням худоби чи птиці.

Спалювання листя, сміття, яке призводить до забруднення повітря на сусідній ділянці.

Використання технічних засобів (магнітофонів, пилорам, верстатів тощо), які через високу гучність спричиняють шумове забруднення.

Самовільно знищувати зелені насадження (відрізати корені дерев, кущів), які проникають на вашу земельну ділянку із сусідньої, можна лише тоді, якщо таке «проникнення рослинності» заважає використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням. В усіх інших випадках – це незаконно, а порушнику доведеться понести цивільну та адміністративну відповідальність: відшкодувати в повному обсязі шкоду, завдану майну іншої особи, і сплатити штраф.

Сусідам необхідно пам’ятати: не посягати на чужу землю, без дозволу не переходити межу між власною та сусідньою ділянками, підтримувати в належному стані встановлені межові знаки.

 

Що робити, якщо правила добросусідства не дотримуються?

ЗК України встановлено, що спори щодо дотримання правил добросусідства вважаються земельними спорами. Відповідно до статті 158 ЗК України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори, що стосуються додержання громадянами правил добросусідства.

Якщо ваші сусіди в добровільному порядку не дотримуються правил добросусідства, ви маєте право подати заяву до сільської, селищної або міської ради аби примусити їх виконувати зазначені вимоги. Така заява розглядається у тижневий строк з дня її подання за участю зацікавлених сторін. За наслідками розгляду заяви приймається рішення, де і зазначається порядок його виконання.

 

Якщо ж ви не згодні з рішенням органу місцевого самоврядування, то його можна оскаржити у судовому порядку.

 

Юридична компанія WINNER за матеріалами Міністерства юстиції України

Схожі публікації

відео / фото