Факт участі в АТО повинен встановлюватись у позасудовому порядку - ВП ВС

Дата публікації: вт, 09/03/2019 - 16:13

У справі №233/2929/17 https://u.to/fWs8Fg заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту участі у бойових діях із захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України та безпосередньої участі в АТО.

Суди першої та апеляційної інстанцій заяву задовольнили.

Міністерством оборони України було подано касаційну скаргу.

Велика Палата Верховного Суду рішення скасувала і закрила провадження, зазначивши наступне.

П. 20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено осіб, які є учасниками бойових дій. КМУ затверджено Порядок, що встановлює процедуру надання такого статусу.

Відповідні рішення приймаються комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій або міжвідомчою комісією (п. 5 Порядку).

П. 8 Порядку визначено право осіб самостійно звернутися до комісії в разі неподання необхідних документів командиром військової частини або іншим керівником.

Відповідно, встановлення факту участі особи в АТО є складовою процесу надання їй статусу учасника бойових дій у позасудовому порядку.

Розгляд такої заяви судом є фактично перебиранням на себе органом судової влади функції, яку покладено на спеціально уповноважений орган.

Верховний Суд дійшов наступних висновків:

✔️ законодавство передбачає позасудову процедуру підтвердження участі в бойових діях;

✔️ орган, уповноважений приймати такі рішення, визначено законодавством;

✔️ перекладання на суд функцій такого органу створить умови для уникнення встановленої процедури і поставить у нерівні умови осіб, що її дотримуються;

✔️ особа, якій рішенням комісії відмовлено, має право оскаржити його в суді.


Отже, спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинен вирішуватись у позасудовому порядку відповідно до встановленої процедури.

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)