Фінансове шахрайство: як себе убезпечити та як діяти потерпілим?

Дата публікації: пн, 08/02/2021 - 11:52

 

В зв’язку з актуальністю питання фінансових шахрайств вирішив узагальнити свої думки з даного приводу. Багато людей стають жертвами шахраїв та через соціальні мережі запитують, як себе убезпечити та як діяти потерпілим. Я спробував узагальнити всі питання, які до мене надходили і дати рекомендації. 

 

Карантин та кризовий стан економіки призвели до того, що українці масово потерпають від різного роду шахраїв, які видурюють у них кошти.

Особливо фінансові шахрайства стали «популярними» дякуючи масовому переходу фінансових послуг в он-лайн, коли можна оформити кредит фактично без людини, маючи її персональні дані. Далі вестиму мову саме про шахрайство, не зачіпаючи теми людей, які дійсно оформили кредит, не повернули його і тепер потерпають від дзвінків колекторів чи судових справ.

Відразу слід заначити, що 9-ть з 10-ти шахрайств є можливими саме дякуючи тому, що потерпілий допустив необачність та повідомив свої персональні дані, результатом чого настали негативні наслідки для нього. Взагалі шахрайство – це зловживання довірою, коли потерпілий занадто довірячи комусь робить можливим шахрайство відносно себе. Проте, є випадки коли людина нікому нічого не повідомляла про себе, але стала жертвою шахрайства. Зазвичай це пов’язано з нелегальним використанням баз персональних даних. Існує «чорний ринок» де можна купити банківські бази даних чи кредитних спілок. Дуже часто такі установи вже ліквідовані і хтось з осіб, які мали доступ до бази персональних даних – їх продав.

Серед великої кількості шахрайств з фінансовими ресурсами я сьогодні виділяю дві великі групи: 1. оформлення фіктивних кредитів з використанням персональних даних потерпілих; 2. заволодіння коштами, які знаходяться на банківських карт-рахунках потерпілих.

Звичайно є багато видів інших шахрайств, але масовими стали саме ці, тому поговоримо про них і про те, як себе убезпечити від них.

Найпопулярнішим методом шахрайства з платіжними картками чи оформленням кредитів є соціальна інженерія – це коли люди самі переказують гроші шахраям або розкривають їм персональні дані або дані своїх карток. Вам телефонують з незнайомого номера. Ви перетелефонуєте, зв’язок зривається. І так кілька разів. Цього достатньо, аби шахраї заволоділи вашим номером телефону. Для відновлення телефонного номеру достатньо розповісти оператору про останні дзвінки, про те, коли ви поповнювали кошти на рахунку, та показати паспорт. Якщо номер не прив’язаний до контракту, вам дозволять перевипустити нову картку, і всі нові дзвінки та повідомлення ви вже будете отримувати на неї. Цим користуються шахраї. Тому вони поповнять ваш номер на мізерну суму, а потім стимулюватимуть кілька разів дзвонити на різні номери. Відтак ситуація для перевипуску телефонної картки готова. Шахраї кажуть про загублений телефон, називають ваші два останні дзвінки та повідомляють, коли поповнювали номер. А паспорт може бути і цілком «лівий» – загублений чи викрадений. Подібне може відбуватись і тоді, коли ви продаєте якийсь товар через інтернет. У разі з продажем товарів через сайти оголошень можуть дзвонити «покупці», в яких, правда, будуть постійні перебої зі зв’язком. Після цього на мобільний рахунок власника картки приходить поповнення на мінімальну суму від невідомої особи. За допомогою інформації про останні набрані номери, часу останнього дзвінка з номера і поповнення шахраї блокують номер і замовляють у оператора дублікат сім-карти. І все це означало би лише втрату номера телефону, якби не нинішній розвиток банківських технологій. У багатьох людей до номера телефону прив’язаний також і банківський рахунок. Тому за допомогою sms-повідомлень ви можете підтвердити ту чи іншу операцію, отримати кредит або позбутись власних грошей, коли ваш номер опинився у руках шахраїв. Є і простіші способи: дзвінок від «працівника банку», котрий випитує у вас персональні дані, від «соцслужб», від організаторів лотерей, де ви «перемогли», від покупців у інтернеті. На вашу електронну пошту може прийти повідомлення, в якому обіцяють вам певні виплати, але для цього вам слід перейти за вказаним посиланням. А уже там вас чекатиме спеціально створений сайт, де ви самостійно заповните необхідні шахраям дані. Такий спосіб шахрайства називається фішингом.

Усіх цих випадках без допомоги самого власника грошей шахраям не обійтись. Тому й повернути їх буде складно, адже ви самостійно віддали все. Якщо ви самостійно нічого не доручали банку, ніхто з банку вам ніколи не буде дзвонити з проханням щось уточнити або надати інформацію нібито для розблокування картки. Якщо ви отримали такий дзвінок нібито від банку або служби безпеки – це шахраї тому розмову краще припинити відразу.

 

Поради, як захиститись від шахраїв:

  1. оформіть контракт з вашим оператором мобільного зв’язку, це унеможливить незаконне дублювання вашої сім-карти;
  2. не відповідайте на підозрілі телефонні дзвінки. Зловмисники часто телефонують довірливим українцям та вимагають повідомити номер своєї платіжної картки, термін її дії та іншу платіжну інформацію. Шахрай може назватися будь-ким: працівником банку; працівником НБУ, пенсійного фонду, фіскальної служби; працівником поліції; працівником комунальних служб; працівником мобільного оператора; покупцем вашого товару тощо;
  3. за можливості встановіть на ваш смартфон програму, яка містить захист від спаму;
  4. нікому і ніколи не повідомляйте ваші персональні дані, PIN- коди до платіжних карток, три цифри на звороті карти, строк дії картки, SMS-коди від банків та мобільних операторів та будь-яку іншу інформацію стосовно ваших рахунків.

 

Наше законодавство і не ефективна робота правоохоронних органів допомагає шахраям. Не завжди вдається повернути свої кошти чи довести фіктивність кредитного договору, а до кримінальної відповідальності за це притягують дуже рідко. Фактично це одиничні випадки. Саме через надзвичайно пасивну позицію правоохоронних органів і недоліки у законодавстві шахрайство стало нормою нашого життя. Сьогодні напевно кожен з нас отримував смску на кшталт – «ваша карточка такого-то банку заблокована. Для розблокування зателефонуйте за такими-то номерами». Чи дзвінки від «колекторів» де звучить приблизно однаковий текст «на вас оформлений кредит. Повертайте» чи «ви є поручителем по кредиту пупкіна, який нам боргує. Віддавайте за нього гроші». Цей «телефонний тероризм» досягає таких масштабів, що люди згідні заплатити тисячу, другу гривень – аби їм не дзвонили декілька десятків раз на добу. Не дзвонили на роботу, оскільки це псує їхню репутацію. Саме цим і користуються шахраї фактично вимагаючи гроші. Поліція фактично бездіє і це підтвердить кожен хто звернувся з заяву туди. Одиничні випадки, що поліція взагалі починає провадження, а щоб його довели до якось логічного завершення і захистили потерпілих – то це виключні випадки. Тому люди сам на сам з цими проблемами і тому щупальця шахраїв, як метастази, оплутали всю країну.

 

То ж, що робити, якщо ви перерахували кошти з вашої картки чи надали інформацію шахраям, дякуючи чому вони змогли це зробити без вашої участі.

Відразу скажу, якщо відбулось списання коштів і їх вивели за «межі» банку де у вас оформлений рахунок – нажаль нічого вже не вдієш. Проте, якщо кошти навіть списані з вашого рахунку, проте ще знаходяться на транзитному рахунку вашого банку – ще можливо врятувати ситуацію. Все залежить на скільки ви швидко зорієнтуєтесь, що стали жертвою шахрайства і почнете діяти. Перш за все необхідно зупинити процес подальшого перерахування коштів. Для цього вам необхідно негайно звернутись в ваш банк та повідомити про шахрайство. На підставі вашого звернення банк призупинить процес переведення коштів та дасть декілька днів для того, щоб суд арештував їх. Якщо найближчим часом з суду не надійде ухвала про арешт цих коштів – банк буде вимушених їх перерахувати далі, тому діяти треба дуже швидко. Далі потрібно звернутись в поліцію із заявою про злочин – шахрайство. Якщо поліція швидко відкриє провадження і звернеться до слідчого судді з клопотанням про арешт цих коштів та наддасть банку відповідну ухвалу – кошти вдасться заарештувати і повернути. Проте, поліція рідко працює оперативно. Дужа часто відомості в ЄРДР не вносяться, а людина вимушена оскаржувати дії слідчого, а час проходить. Тут я можу дати тільки таку пораду – відразу звернутись до компетентного адвоката, який правильно складе заяву про злочин і швидко оскаржить бездіяльність поліції до суду та оперативно отримає ухвалу про зобов’язання внести відомості в ЄРДР та скаргами зможе простимулювати слідчого швидко провести необхідні дії для арешту рахунку. Нажаль не завжди вдається отримати необхідні рішення достатньо швидко, а банк, не отримавши відповідної ухвали вчасно, здійснить перерахунок коштів і вони будуть втрачені. В такому випадку, можна спробувати подати позов до правоохоронного органу, якщо в суді вдасться довести, що саме дякуючи бездіяльності слідчого кошти були перераховані банком – є шанс що суд стягне їх з бюджету. Проте це складно, коштуватиме дорого, оскільки вимагатиме кваліфікованого адвоката, послуги якого будуть не дешевими і це не гарантує позитивного результату.

 

У тому випадку, коли на вас оформили фіктивний кредит має бути дещо інший алгоритм дій. Зазвичай про існування такого фіктивного кредиту людина дізнається тоді, коли виконавець, виконуючи виконавчий напис нотаріуса – арештовує рахунки чи навіть починає списувати кошти. Останні законодавчі зміни посилять шахрайства – оскільки виконавець вже не буде давати боржнику час для добровільного виконання, а відразу буде списувати кошти. Тут теж треба діяти швидко, бо якщо коти спишуться – повернути їх буде дуже складно, хоча можливо. Раджу встановити додаток Дія на смартфон – там є розділ «виконавчі провадження» який допоможе оперативно відстежувати чи не відкрито відносно вас виконавче провадження, а якщо воно з’явиться ви взнаєте про це вчасно і зможете вжити відповідних дій щоб зупинити списання коштів з ваших рахунків. Далі не варто відразу іти в поліцію, оскільки вона нічого не вдіє і не має повноважень зупинити виконавче провадження. Вам необхідно терміново звернутись з позовом до суду про визнання кредитного договору не дійсним (не укладеним) та паралельно з заявою про забезпечення позову, якою просити суд на час розгляду справи зупинити виконавче провадження. Якщо документи будуть вірно підготовленні та швидко подані – суди задовільнять подібні заяви. Таким чином ви призупините процес списання коштів і виграєте час для наступних кроків. Далі треба буде пройти через судовий процес. У випадку, якщо суд задовільнить ваш позов – слід тоді звернутись до правоохоронних органів з набраним законної сили судовим рішенням. Нажаль законодавство має певну колізію – вона називається презумпція правомірності правочину (договору). Стаття 204 Цивільного кодексу України закріплює презумпцію правомірності правочину, зокрема, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. По цій причині будь-який договір, навіть якщо там підроблений підпис чи він оформлений он-лайн з використанням персональних даних – потребує визнання його недійсним судом. Без судового рішення, який визнає недійсним кредитний договір – поліція навіть намагатись щось зробити не буде. Тому маючи на руках відповідне судове рішення вже є реальним допитись притягнення до відповідальності осіб які оформили цей шахрайський кредит, оскільки тут будуть конкретні люди, які зробили це шахрайство можливим, наприклад – нотаріус який не законно видав виконавчий напис, працівники кредитної установи, які це все провернули. Знову доведеться скористатись допомогою кваліфікованого адвоката, який зможе вірно і вчасно оформити відповідні документи і подати їх як в суд так і в поліцію. Це все буде коштувати немало, ще додадуться витрати на судовий збір та можливі експертизи. Законодавство тільки формально захищає інтереси потерпілих від фінансових шахрайств, а фактично вам самостійно доведеться доводити свою правоту.

Підсумовуючи вище викладене, пораджу не спрощувати шахраям доступ до ваших даних, бути пильними, не вказувати свої персональні дані при оформленні різних карток та підписок, не користуватись послугами сумнівних кредитних спілок чи ломбардів та бути максимально уважними.

 

Адвокат Arthur Martirosjan

Схожі публікації

відео / фото