Чи повинні підприємці, які також є замозайнятими особами, сплачувати ЄСВ двічі?

Дата публікації: пн, 09/30/2019 - 16:37

КАС ВС прийняв важливе рішення у зразковій справі №520/3939/19 https://u.to/PsZsFg щодо сплати ЄСВ при одночасному здійсненні підприємницької і незалежної професійної діяльності.

Позивач, який є судовим експертом та фізичною особою-підприємцем на спрощеній системі оподаткування, оскаржив до суду вимогу ДФС про сплату недоїмки ЄСВ.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є:

✔️ фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, що обрали спрощену систему оподаткування;

✔️ особи, які провадять незалежну професійну діяльність і отримують від неї дохід.

Отже, зазначені особи є різними платниками ЄСВ і Закон не визначає такого платника як ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

Враховуючи, що позивач не ставав на облік як самозайнята особа, ВС зауважив на відсутності повноважень у контролюючого органу за власною ініціативою встановлювати «ознаку незалежної професійної діяльності» та нараховувати ЄСВ у розмірі мінімального внеску. У цій справі таку ознаку ДФС встановила самостійно, що протирічить порядку постановки платників ЄСВ на облік.

Отже, ВС дійшов таких висновків:

✔️ Взяття та перебування на обліку платника єдиного внеску ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності не передбачено;

✔️ Взяття на облік ФОП як платника єдиного внеску унеможливлює нарахування ЄСВ за іншим типом платника;

✔️ Зміна обліку платника ЄСВ у непередбачений законодавством спосіб та нарахування ЄСВ суперечить принципам законності та належного врядування.

Тож фактично особа як платник ЄСВ має перебувати на обліку або як ФОП, або як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.

Повний текст рішення справи №520/3939/19 https://u.to/PsZsFg

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)