Для визнання факту проживання однією сім’єю замало ведення спільного побуту

Дата публікації: вт, 09/17/2019 - 12:07

У своєму висновку по справі № 759/4596/18 https://u.to/Ch1UFg ВС вказав на неможливість визнання факту проживання однією сім’єю з особою, яка перебуває в зареєстрованому шлюбі.

ВС залишив без розгляду касаційну скаргу скаржника про визнання факту проживання однією сім’єю для отримання спадщини.

Своє рішення ВС обґрунтував такими нормами законодавства:

✔️ Ст. 3 СК України до складу сім’ї відносить тих осіб, які:

▪️ проживають разом

▪️ пов’язані спільним побутом

▪️ мають взаємні права та обов'язки.

✔️ Але згідно ч.2 ст. 21 СК України сам факт проживання однією сім’єю не породжує прав й обов'язків подружжя без реєстрації шлюбу. Такі обов’язки згідно ст.36 СК України виникають лише у осіб, які перебувають в зареєстрованому шлюбі.

✔️ Особи які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю відповідно до ст. 1264 ЦК України мають право на спадкування у четверту чергу, якщо вони проживали з ним не менше п’яти років до часу відкриття спадщини.

✔️ Але спільну сумісну власність на майно набуте особами за час їх фактичного проживання однією сім’єю згідно ст. 74 ЦК України можливо визнати лише у випадку, якщо жодна з цих осіб не перебувала в цей час у будь-якому іншому шлюбі.

Зверніть увагу! У своїх висновках ВС визначив, що тривале проживання подружжя окремо і припинення між ними фактичних шлюбних відносин не має правового значення для розгляду даної справи, у зв’язку з тим, що законодавство чітко визначає однією з необхідних умов визнання проживання однією сім’єю встановлення факту неперебування осіб у будь-якому іншому зареєстрованому шлюбі. В іншому випадку буде порушено принцип одношлюбності, визначеного ст. 25 СК України.

Повний текст рішення справи №126/557/17https://u.to/Ch1UFg

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото