Договори, укладені для уникнення виконання зобов’язань шляхом переходу в банкрутство, можуть визнаватись недійсними - КГС ВС

Дата публікації: чт, 09/12/2019 - 14:03

У справі №922/3522/17 https://u.to/PnJLFg про банкрутство КП «Старе кафе» суд визнав кредиторські вимоги ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал», які ґрунтувались на невиконанні зобов’язань за договорами поруки.

АТ «Укрсоцбанк», що є кредитором, подав заяву про визнання договорів недійсними. Вважав, що вони не були спрямовані на реальне настання наслідків.

Суд першої інстанції з доводами не погодився.

Однак, апеляційний суд заяву задовольнив, у зв’язку з чим ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал» подало касаційну скаргу.

Касаційний господарський суд оскаржуване рішення залишив без змін і вказав наступне.

✔️Боржник за півроку до рішення про припинення діяльності поручився перед ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал» за виконання третьою особою кредитного зобов’язання. Вже тоді він мав борг перед банком за рішенням про звернення стягнення на майно.

✔️Іншого майна, крім наданого в іпотеку банку, ліквідатор не виявив. Активів для погашення навіть свого боргу не було.

Поручитель, укладаючи договір, не може не розуміти, що при несплаті боргу боржником саме йому доведеться виконувати зобов’язання в повному обсязі. Тим самим поручитель визначає долю свого майна на майбутнє.

Згідно зі ст. 203 ЦК України вимогою дійсності правочину є спрямованість на реальне настання наслідків. Недотримання цієї вимоги є підставою для визнання недійсним за ст. 215 ЦК.

Отже, КГС погодився із судом апеляційної інстанції, що оспорювані договори не були спрямовані на реальне настання правових наслідків, а укладались для створення штучної заборгованості боржника перед ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал» для уникнення виконання зобов’язання перед банком шляхом введення процедури банкрутства КП «Старе кафе» і контролю над нею.

Повний текст рішення справи №922/3522/17 https://u.to/PnJLFg

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото