Новий порядок обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів – аналіз Постанови КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року

Дата: 09.01.2023 10:17

Постановою № 1487 Кабінет Міністрів України удосконалив механізм організації та ведення військового обліку, покращив обмін даними між органами влади, посилив контроль за обліком призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Основні нововведення

Порядком передбачено, що призовник, військовозобов’язаний та резервіст зможе за власним бажанням за допомогою Порталу Дія подати відомості для включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час формування декларації про місце проживання. Але це за умови запровадження інформаційної взаємодії між порталом «Дія» і Єдиним державним реєстром призовників.

Взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік підлягають громадяни України з числа:

  • призовників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;

  • військовозобов’язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі;

  • жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.

Взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік ВПО та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військкомат).

В разі зміни адреси місця проживання або інших персональних даних призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку.

Прийняття на роботу чи навчання тільки після взяття на військовий облік

Відтепер державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації під час прийняття на роботу (навчання) повинні перевіряти наявність військово-облікового документа, або його відображення в електронній формі у додатку Дія.

Приймання на роботу (навчання) здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік.

У семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) потрібно надіслати до військкомату повідомлення про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Військовий облік жінок- медиків

Заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання подають список щодо таких жінок до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Зазначені списки є підставою для оформлення жінкам тимчасового посвідчення військовозобов’язаного та внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Строк дії таких посвідчень — 30 діб. Після отримання посвідчення необхідно в семиденний строк прибути до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце їх проживання та стати на військовий облік.

Жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

Керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій тепер повинні повідомляти військкомати про жінок, які працюють у них та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку.

Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.

Повернення військовозобов’язаних та резервістів в Україну

Передбачається злагоджена співпраця та обмін інформацією закордонних дипломатичних установ та військкоматів, вестиметься військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку.

Закордонні дипломатичні установи повідомлятимуть у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки.

Знятись з військового обліку призовникам, військовозобов’язаним та резервістам, які виїжджають за кордон на строк більше трьох місяців, можна буде лише після особистого прибуття їх до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки з документами, що підтверджують виїзд за кордон.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які виїжджають за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімаються.

Закордонні дипломатичні установи України інформуватимуть військовозобов’язаних громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу, сприятимуть поверненню в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період).

Misechko & Partners, Law Firm