Звільнення за прогул працівника, який виконує обов'язки члена ДФТГ: що говорить судова практика?

Дата: 10.09.2023 10:04

З початку повномасштабного вторгнення багато людей вступили до ДФТГ та ТРО. Нерідко виконання обов'язків з територіальної оборони припадає на робочий час, що роботодавці трактують як прогул та взагалі як підставу для звільнення. Чи законно це та які рішення виносять суди?

Фабула справи:

Чоловік з 25 січня 2022 року працював на посаді електромонтера у ТОВ «Енерго Лайн».
У зв`язку із введенням воєнного стану на території України, він звернувся до органів місцевої влади і записався до органів територіальної оборони, про що телефоном повідомив роботодавця.
Проте роботодавець виніс наказ про звільнення працівника з роботи у зв`язку з відсутністю на роботі без поважних причин, тобто за прогул.

Чоловік оскаржив звільнення до суду.

Суд першої інстанції та апеляційний суд визнали права працівника порушеними: визнали незаконним звільнення та поновили позивача на посаді, стягнули на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу, а також 2  тис. грн моральної шкоди.

Роботодавець подав касаційну скаргу, посилаючись на те, що позивач був відсутній на робочому місці, не виконував свої трудові обов’язки, про що були складені відповідні акти та стверджував, що позивач належним чином не повідомив про виконання ним обов'язків члена ДФТГ.

ЩО ВИРІШИВ ВЕРХОВНИЙ СУД?

КЦС ВС залишив без змін рішення судів попередніх інстанції та встановив, що позивач дійсно перебував у складі добровольчого формування територіальної оборони та на нього поширювалися гарантії щодо збереження місця роботи і середнього заробітку, а тому він був відсутній на робочому місці з поважних причин, що не може вважатися прогулом.

Крім того в разі визнання звільнення незаконним та поновлення працівника на роботі держава гарантує отримання працівником середнього заробітку за час вимушеного прогулу, оскільки такий працівник був незаконно позбавлений роботодавцем можливості виконувати свою трудову функцію з незалежних від нього причин та отримувати заробітну плату.

ОТЖЕ, ЗВІЛЬНЕННЯ ОСОБИ, ЯКА ЗАЛУЧЕНА ДО ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ, ЗА ВІДСУТНІСТЬ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ БЕЗ ПОВАЖНИХ ПРИЧИН Є НЕЗАКОННИМ!

ЧИ ПОТРІБНО ДОВОДИТИ РОБОТОДАВЦЮ ФАКТ ВИКОНАННЯ ОБОВ’ЯЗКІВ ЧЛЕНА ДФТГ САМЕ У В РОБОЧИЙ ЧАС?

НІ! Ось що про це вважають суди.

Тростянецький районний суд Сумської області виснував, що КЗпП України не покладає на працівника обов`язку доводити роботодавцю факт виконання обов’язків члена ДФТГ у робочий час.

Роботодавець не позбавлений можливості звернутись до командира ДФТГ, членом якого є працівник, з метою зясування та перевірки факту його залучення до виконання державних та громадських обовязків саме у робочий час.

Згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду, з часу набуття особою обов’язків члена ДФТГ, на неї поширюються усі гарантії, що передбачені  частиною 1 статті 119 КЗпП, зокрема права на збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
НАЯВНІСТЬ ЦИХ ГАРАНТІЙ НЕ ПОВ'ЯЗАНО З КОЛОМ ОБОВ'ЯЗКІВ добровольця територіальної оборони ТА ЧАСОМ ЇХ ВИКОНАННЯ. Відтак, доводи відповідача про відсутність підстав для збереження за позивачем посади, оскільки діяльність, яка передбачена контрактом добровольця територіальної громади виконувалася позивачем у позаробочий час, суд не приймає.

Проте, іноді суди все ж визнають звільнення законним!

Зокрема, Роменський міськрайонний суд Сумської області встановив, що чоловік, вступивши до ДФТГ, не повідомив про це роботодавця, не надав жодних підтверджуючих документів та просто перестав з’являтися на роботі, на вимогу з’явитися і надати пояснення щодо його відсутності ніяк не відреагував, у відділ кадрів не з`явився та не надав жодних пояснень чи документів, а тому суд визнав, що роботодавець мав всі підстави для винесення наказу про звільнення.

Отже, виконання обов'язків з територіальної оборони захищає від звільнення за прогул, проте повідомляти роботодавця про наявність поважних причин неявки на роботі та надати підтверджуючі документи все ж потрібно!

Адвокат права