Війна Кличка з електросамокатами. Адвокат пояснив, хто насправді неправий та на чиєму боці законодавство

Дата публікації: ср, 08/12/2020 - 16:15

 

Розбираємо історію скандалу мера Києва зі станціями прокату електросамокатів, а також пояснюємо, на чиєму боці законодавство насправді.

Компанія Bolt запустила у Києві сервіс прокату електросамокатів. Однак буквально відразу ж сервіс потрапив в скандал, і не з "ким-попало", а нарвався на гнів самого мера Кличка.

Редакція APnews розібралась у скандалі компанії Bolt та мера столиці. Також ми звернулись за коментарем до знавців законодавства з проханням пояснити, так хто все ж таки правий. Але почнемо з самого початку історії.

 

Запуск прокату електросамокатів у Києві

7 серпня в Києві презентували сервіс прокату електромасокатов від Bolt. Ця нова опція від компанії покликана була зробити пересування по місту більш зручним і швидким. Локацій на початкових етапах відкрили не так багато - 5 штук, і всі вони в центрі Києва (на Майдані, Бесарабці, Маріїнському парку, Золотих воротах і Поштовій площі).

У вартість такого прокату входить ціна за розблокування і хвилину використання. Вартість розблокування електросамоката склала 29 гривень, а хвилина поїздки - 4,90 гривень. Користувач також за умовами міг орендувати самокат на весь день за спеціальною вигідною ціною - 600 гривень.

 

Перша реакція Кличка

Вже на наступний день, 8 серпня, мер Києва Віталій Кличко заявив, що станції прокату електросамокатів компанія встановила устолиці без погодження з містом. Кличко наголосив, що рух цього виду «транспорту» не врегульований чинним законодавством України. Тому місто не може дозволити компанії надавати такий вид послуг.

У той же час мер наголосив, що вже давно хоче встановити в Києві такі станції, але це можливо зробити тільки після внесення відповідних змін до законодавства України про дорожній рух.

У завершення своєї заяви Кличко звернувся до компанії з вимогою прибрати самокати з вулиць, інакше “міські служби будуть змушені прибрати їх самовільно”.

 

Bolt не здався

Компанія у свою чергу не забарилась із відповіддю. З посиланням на 19 статтю Конституції України, керівництво заявило, що керуються основним її принципом «все, що прямо не заборонено законодавством, дозволено».

Також прокоментували безпеку користувачів. За словами офіційного представника компанії, неможливо скористатися сервісом без проходження інструктажу безпеки. А під час поїздки на електросамокаті життя, майно та здоров’я користувача і третіх осіб застраховані у міжнародній страховій компанії.

Та пояснили, що діяльність компанії Bolt здійснюється на підставі державної реєстрації компанії в Україні. А ввезення електросамокатів здійснювалось зі сплатою всіх зборів, податків, мит і необхідних платежів, а також подальшою сплатою передбачених законодавством податків із відповідної діяльності в Україні.

“Зважаючи на вищевикладене, міська влада на сьогодні не має підстав вимагати від бізнесу отримання будь-якого роду погоджень і дозволів, оскільки вони не передбачені законодавчо”, - прокоментували ситуацію у компанії.

 

Але Кличко непохитний…

На що Віталій Кличко заявив, що вищезазначених “фактів” недостатньо.

“Я хочу ще раз пояснити свою позицію і ситуацію. В нашому місті мешкає понад 3 мільйони людей… Я розумію, що місто розвивається, що повинен розвиватися бізнес. Зокрема і той, що пропонує послуги екологічного транспорту. Але робота всіх підприємств і всіх підприємців має бути цивілізованою і законною. Тим більше, коли йдеться безпеку, здоров’я і життя людей”, - наголосив мер.

Та пояснив, що не може дозволити працювати таким станціям без змін у законодавстві.

“Рух такого виду «транспорту», як електросамокати, не врегульований чинним законодавством України. Тому питання: де саме мають їздити такі засоби пересування – по дорозі, тротуарах, велосипедних доріжках? За якими правилами: швидкість, світлові позначення, з якого віку «водія»? Адже йдеться про безпеку руху, про здоров’я і життя всіх його учасників – тих, хто на самокатах, автомобілістів, велосипедистів, мотоциклістів, пішоходів. Дати відповіді і врегулювати всі ці питання має законодавство України про дорожній рух" - сказав мер.

А також ще раз пояснив, чому діяльність компаній у наданні послуг з прокату має бути узгоджена з містом.

“Бо пункти прокату (чи місця, де можна взяти або залишити електросамокат) розташовані на території міста. І не може будь-хто прийти і просто за бажанням надавати послуги, за які не несе жодної відповідальності. Про який порядок і правопорядок можна говорити в такій ситуації? Чому одні повинні працювати за правилами, а інші – ні?”, - сказав мер столиці.

Він також офіційно звернувся до депутатів Верховної ради з проханням розробити та внести на одному з найближчих засідань зміни до законодавства про дорожній рух. І визначити, як, де і за якими правилами можуть їздити електросамокати в містах.

 

Що кажуть знавці законодавства про скандал та законність вимог?

Адвокат Ярослав Гришин заявив, що претензії мера Києва Віталія Кличка відносно розміщення пунктів прокату електросамокатів та його погрози щодо їх примусового прибирання є незаконними, оскільки Київська міська державна адміністрація не наділена такими повноваженнями.

Експерт пояснив, що суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки регулюється Законом України «Про дорожній рух» та Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України. Проте, нажаль, вказаними нормативно-правовими актами такого учасника дорожнього руху як водій електросамокату дійсно не передбачено.

Але одночасно наголосив, що, дійсно, відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

“Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, для громадян України діє принцип «дозволено все, що не заборонено законом». По відношенню до державних органів та органів місцевого самоврядування діє зворотній принцип «дозволено лише те, що прямо передбачено законом», - сказав Ярослав Гришин.

Та зазначив, що Верховній Раді України необхідно якнайшвидше внести зміни до законодавства про дорожній рух та врегулювати правила пересування як на електросамокатах, так і на гіроскутерах, моноколесах, оскільки на даний час у випадку заподіяння шкоди водіями вказаних «транспортних засобів», дуже важко притягнути винного до відповідальності.

 
Автор: Олександра Апреутес, АРnews

Схожі публікації

відео / фото