Іпотечне майно не входить до ліквідаційної маси ФОП - банкрута

Дата публікації: сб, 08/31/2019 - 11:33

Майно, що забезпечує виконання зобов’язань за споживчим кредитом, не входить до ліквідаційної маси банкрута-ФОП – КГС ВС

У справі № 922/4404/15 https://u.to/3UM0Fg АТ «УкрСиббанк» звернулося до суду із заявою про визнання недійсними результатів аукціону з продажу квартири банкрута-ФОП та договору купівлі-продажу цього майна.

Обґрунтовувало заяву тим, що квартира перебуває в іпотеці банку за споживчим кредитом на купівлю нерухомості. Тобто майно не пов’язане зі здійсненням підприємницької діяльності і не може бути в складі ліквідаційної маси.

Суд першої інстанції заяву задовольнив, однак, в результаті апеляційного перегляду ухвала була скасована. При цьому суд дійшов висновку про підтвердження матеріалами справи використання квартири у підприємницькій діяльності.

Не погодившись з цим рішенням, банк подав касаційну скаргу.

Касаційний господарський суд залишив ухвалу суду першої інстанції без змін та зазначив наступне.

Системний аналіз ст.ст. 90, 91 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» https://u.to/oEM0Fg дозволяє зробити висновок про неможливість задоволення вимог кредитора-заставодержателя, включення до ліквідаційної маси і реалізації предметів застави за вимогами, не пов’язаними з підприємницькою діяльністю.

 

На думку КГС ВС, оскільки передана в іпотеку квартира перебуває під обтяженням для забезпечення виконання зобов'язань громадянки як фізичної особи, то таке майно не може бути використане для погашення заборгованості, що виникла у зв'язку з господарською діяльністю ФОП.


Отже, на це майно не можна звернути стягнення на погашення іншого боргу, крім того, який воно забезпечує.

Аналогічну позицію висловив Верховний Суд України 21.01.2015 р. у справі №6-210цс14.

Враховуючи викладене, суд погодився із незаконністю включення ліквідатором ФОП спірної квартири до ліквідаційної маси та продажу її з аукціону.

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)