Хто відповідає за борги комунального підприємства - позиція Верховного Суду

Дата публікації: пн, 07/13/2020 - 11:23

Згідно з Господарським кодексом КП відповідає за своїми зобов'язаннями самостійно

 

Органи місцевого самоврядування не відповідають за борги комунальних підприємств, крім випадків, коли ОМС своїми діями доводять їх до банкрутства.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 18 травня 2020 року у справі № 711/3288/17-ц

 

Обставини справи

Комунальне підприємство зазначало, що воно має відповідати за свої борги солідарно з органами місцевого самоврядування.

 

Позиція Верховного Суду

ВС не погодився з позицією КП.

При визначенні умов сумісної відповідальності необхідно враховувати, що зазначені особи (засновники, учасники, акціонери) можуть бути притягнуті до такої відповідальності лише в тих випадках, коли неспроможність (банкрутство) викликана їх вказівками або іншими винними діями.

При зверненні до суду з відповідною вимогою, у тому числі при здійсненні ліквідаційної процедури, має бути доведено, що особа чи орган, що контролює юридичну особу, своїми діями довела боржника до стану, що не дозволяє йому задовольнити вимоги кредиторів.

Відповідно до положень статей 77 та 78 Господарського кодексу в Україні можуть створюватись казенні державні та комерційні і некомерційні комунальні унітарні підприємства.

Згідно з частиною другою статті 77 ГК казенне підприємство створюється за рішенням Кабінету Міністрів України. У рішенні про створення казенного підприємства визначаються обсяг і характер основної діяльності підприємства, а також орган, до сфери управління якого входить підприємство, що створюється. Майно казенного підприємства закріплюється за ним на праві оперативного управління. Казенне підприємство є юридичною особою, має відповідні рахунки в установах державного банку, печатку із своїм найменуванням. Орган, до сфери управління якого входить казенне підприємство, затверджує статут підприємства, призначає його керівника, дає дозвіл на здійснення казенним підприємством господарської діяльності, визначає види продукції (робіт, послуг), на виробництво та реалізацію якої поширюється зазначений дозвіл.

Крім того, Господарський кодекс визначає також правовий статус державного комерційного підприємства, яке за змістом цих норм відповідає за своїми зобов'язаннями самостійно.

biz.ligazakon

Схожі публікації

відео / фото