Хто визначає вартість послуг адвоката?

Дата публікації: чт, 08/22/2019 - 11:43

Якщо гонорар адвоката безпідставно завищений, інша сторона спору не повинна його відшкодовувати в повному обсязі.

Такого висновку дійшов КГС ВС у справі №915/237/18

https://u.to/31UhFg

У касаційній скарзі Підприємство вказувало на те, що судами безпідставно відмовлено у задоволенні його клопотання про стягнення з Підприємства судових витрат у заявленому розмірі.

Розглянувши касаційну скаргу, Касаційний господарський суд висловив таку правову позицію. Обов`язок доведення неспівмірності витрат на правничу допомогу покладається на сторону, яка заявляє клопотання про їх зменшення (ч. 6 ст. 126 ГПК України).

Суд не має права втручатися у правовідносини між адвокатом та клієнтом щодо визначення гонорару.

Однак, він повинен оцінити рівень адвокатських витрат і врахувати, чи були вони понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.

Як висновок, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі її витрати на адвоката, якщо встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (їхньої дійсності та необхідності) та розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану сторін.

У цій справі Касаційний господарський суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій щодо розміру витрат та залишив рішення без змін.


❓ На Вашу думку, чи повинен суд надавати оцінку вартості послуг з надання професійної правової допомоги? Чи не є це втручанням у правовідносини між адвокатом та клієнтом?

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)