Коли договір визнають недійсним через його укладення на вкрай невигідних умовах

Дата публікації: ср, 08/18/2021 - 11:45

 

Правочин може бути визнаний судом недійсним на підставі статті 233 Цивільного кодексу, якщо його вчинено особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, чим друга сторона правочину скористалася. Тяжкими обставинами можуть бути важка хвороба особи, членів її сім'ї чи родичів, смерть годувальника, загроза втратити житло чи загроза банкрутства та інші обставини, для усунення або зменшення яких необхідно укласти такий правочин. Особа (фізична чи юридична) має вчиняти такий правочин добровільно, без наявності насильства, обману чи помилки. Особа, яка оскаржує правочин, має довести, що за відсутності тяжкої обставини правочин не було б вчинено взагалі або вчинено не на таких умовах.

Відповідне положення міститься у постанові КГС ВС від 12 серпня 2021 року у справі № 910/13092/20.

 

Обставини справи

Позивач стверджував, що двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії укладено під впливом тяжкої обставини і на вкрай невигідних для позивача умовах.

 

Позиція ВС

Ознаками правочину, що підпадає під дію статті 233 Цивільного кодексу, є вчинення особою правочину на вкрай невигідних для себе умовах (зокрема, реалізації за низьку оплату майна, що має значну цінність), під впливом тяжкої для неї обставини і добровільно, тобто за відсутності насильства, обману чи помилки.

За змістом статті 233 Цивільного кодексу для визнання правочину недійсним необхідно встановити наявність двох обставин: тяжких обставин та вкрай невигідних умов вчинення правочину.

Тяжка обставина є оцінювальною категорією і має визначатися судом з урахуванням всіх обставин справи. Особа, яка оскаржує правочин, повинна довести, що за відсутності тяжких обставин або на зазначених умовах вона взагалі б не уклала б такий правочин.

У постанові Верховного Суду від 16.07.2019 у справі № 910/5906/18 зазначено, що правочин може бути визнаний судом недійсним на підставі статті 233 Цивільного кодексу, якщо його вчинено особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, чим друга сторона правочину скористалася. Тяжкими обставинами можуть бути важка хвороба особи, членів її сім'ї чи родичів, смерть годувальника, загроза втратити житло чи загроза банкрутства та інші обставини, для усунення або зменшення яких необхідно укласти такий правочин. Особа (фізична чи юридична) має вчиняти такий правочин добровільно, без наявності насильства, обману чи помилки. Особа, яка оскаржує правочин, має довести, що за відсутності тяжкої обставини правочин не було б вчинено взагалі або вчинено не на таких умовах.

Правочини, що вчиняються особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, характеризуються тим, що особа їх вчиняє добровільно, усвідомлює свої дії, але змушена це зробити через тяжкі обставини. Тобто має бути причинно-наслідковий зв'язок між тяжкими обставинами та укладеним правочином (його укладання саме з метою усунення обставин).

З врахуванням викладеного, на підставі встановлених фактичних обставин справи, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту наявності тяжких обставин і наявності їх безпосереднього зв'язку з волевиявленням другої сторони щодо вчинення правочину; не доведено, що за відсутності тяжкої обставини правочин не було б вчинено взагалі або вчинено не на таких умовах.

 

Ольга Баранова, провідний юрист-аналітик ЛІГА:ЗАКОН Бізнес

Схожі публікації

Дострокове розірвання договору оренди землі - роз'яснення адвоката
Реєстраційні дії щодо припинення права оренди землі: на що звертати увагу?
Чи є відсутність договору на обслуговування підставою для відключення від газопостачання
Визнати недійсним договір купівлі-продажу нерухомості, де проживають не зареєстровані діти неможливо
Якщо є рішення суду про стягнення боргу договір дарування квартири може бути визнаний недійсним
ВС вказав, як тлумачити умову договору про його розірвання в односторонньому порядку
Про укладення і виконання договірних зобов'язань в іноземній валюті
Договір про надання послуг замість трудового: ВС підтримує штрафи Держпраці
Як правильно повідомити орендодавця про розірвання договору: позиція ВС
Судова практика щодо визнання договорів купівлі-продажу нерухомості недійсними за 2020 рік

відео / фото