Користування соціальними мережами в робочий час: чи можуть за це звільнити з роботи?

Дата публікації: пт, 07/05/2019 - 10:27

Чи можуть українські роботодавці звільнити своїх працівників за лайки і пости у соціальних мережах та втручатися в особисте листування?

 Європейський суд з прав людини показав свою позицію щодо даного питання:

«Збір та зберігання без відома працівника особистих даних, пов'язаних із використанням останнім телефону, електронної пошти та Інтернету, становлять втручання у право на повагу до приватного життя та кореспонденції.»

Про це йшлося у справі «Копленд проти Сполученого Королівства», де заявниця оскаржувала своє звільнення через користування соціальними мережами у робочий час.

Суд постановив, що Сполучене Королівство допустило втручання у приватне життя заявниці, оскільки вона не була попереджена про те, що її дзвінки та листування може контролювати роботодавець. До того ж у момент перевірки було відсутнє законодавство чи внутрішнє регулювання коледжу (працівником якого була заявниця), яке б допускало перевірку використання працівником телефону, електронної пошти або інтернету на роботі. Через це суд встановив, що таке втручання є незаконним.

Із досвіду Румунського судочинства по справі «Барбулеску проти Румунії»   роботодавець забороняв використовувати технічні засоби для особистих потреб, а також перевіряв листування, що містило й особисте листування. Але у даному випадку заявник знав та був повідомлений про дану заборону.

Ключовим фактором для рішення суду стало те, що локальними актами роботодавця було категорично заборонено будь-яке використання комп’ютерів, сканерів, телефонів та факсу для особистих цілей. Утім, працівник ці вимоги проігнорував, за що був звільнений.

Румунські суди першої та апеляційної інстанції визнали правоту роботодавця. ЄСПЛ також встановив, що перевірка була законною.

У випадках, якщо роботодавець окремо не прописав правила про заборону, то стежити за своїми працівниками він не має права, і звільняти через користування соцмережами в робочий час також.

Кодекс законів про працю України не регулює питання щодо соцмереж.

 Адвокати запевняють, що роботодавець не має права знімати робочий процес на відеокамеру та здійснювати аудіозапис без згоди працівника. Це є загальне правило, що випливає з Конституції України

 Довідково:

— середньостатистичний користувач проводить у соціальних мережах майже дві години на добу і більше 5 років свого життя – за дослідженням Mediakix.

ZakonOnline 

Схожі публікації

відео / фото