Кожен українець має право на безкоштовні 2,28 га землі: покрокова інструкція

Дата публікації: ср, 11/20/2019 - 18:51

З досягненням 18-ти річного віку кожен громадянин громадянин України має право безкоштовно отримати п’ять ділянок землі під різні цілі: будівництво будинку, гараж, садівництво, особисте селянське господарство і для будівництва дачного будинку. В цілому можна безкоштовно приватизувати 2,28 га землі.

Так, згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, держава може передати громадянинові не більше двох гектарів для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва – не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в місті і селах виділяють різні площі землі, в селі можна одержати не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, а в місті – 0,1 га.

Для дачного будівництва в законі передбачено не більше 0,1 га і для гаража – не більш 0,01 га. Безкоштовно приватизовувати можна кожен з видів ділянок тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів сім’ї.

земля

Куди потрібно звертатися

Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни і це не залежить від місця проживання. Для її приватизації необхідно знайти вільну ділянку. В залежності від того, де вона знаходиться – у межах міста, села чи району, в ті органи самоврядування і потрібно звертатися. Якщо земельна ділянка за межами населеного пункту, потрібно йти в територіальне відділення Держгеокадастра – зазвичай це землі для ведення садівництва або особистого сільського господарства. Сама земля нічого не коштуватиме українцю, але оформлення документів вимагатиме витрат.

«Землю отримати можливо, але на це потрібно виділити певну суму. В принципі, можна приватизувати земельну ділянку за 3-5 тисяч гривень. І це не хабар, а витрати на землевпорядника, який повинен розробити технічну документацію», – зазначає юрист із земельних питань Кирило Левтеров.

Процес приватизації землі – не простий з-за бюрократизації. Перш ніж отримати Свідоцтво про право власності на ділянку доведеться побігати по кабінетах чиновників.

«Приблизно весь процес може зайняти від шести місяців до двох років. Хоча насправді, цей процес повинен займати менше, наприклад, для учасників бойових дій на Донбасі найкоротший термін – 45 днів. Все дуже залежить від швидкості бігу за чиновниками», – додає юрист.

Але перед зверненням необхідно конкретно знати, де знаходиться земля і чи вона вільна. Найпростіше знайти ділянку в селі, ніж у місті.

«У селах значно простіше отримати землю, ніж у місті. Все дуже залежить від ліквідності землі – чим менш ліквідна земля, тим простіше її отримати», – радить Кирило Левтеров.

Перевірити, чи вільна земля можна: на сайті «Публічна кадастрова карта України», надіслати офіційний запит про надання публічної інформації в місцеві органи влади або Держгеокадастр.

Процедура отримання землі

Знаючи, що ділянка вільна і її можна приватизувати, потрібно подати заяву в орган місцевого самоврядування. У заяві повинні бути вказані приблизний розмір земельної ділянки, її цільове призначення. Також необхідно прикласти до заяви картку або графічний малюнок, де зазначено місце розташування землі. За законом повинні розглянути заяву протягом місяця.

Отримавши згоду сільради або мерії, можна починати розробку проекту по відведенню землі. Цим займається землевпорядна організація – за послуги доведеться заплатити від 2000 до 10000 грн. Сама розробка технічної документації землевпорядниками може зайняти по часу від півроку до року.

Далі з проектом відведення землі слід звернутися до територіального органу Держгеокадастра України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Зазвичай це робить землевпорядна організація, з якою укладається договір. Якщо всі документи в порядку і проект складено правильно, протягом двох тижнів кадастровий реєстратор видає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.

З випискою і екземпляром проекту землеустрою необхідно повернутися до розпорядника землею – місцевої рада або адміністрації. Вони затвердять проект і зареєструють в Міністерстві юстиції право власності. Після цього відповідний орган місцевого самоврядування чи місцевий орган виконавчої влади приймає рішення про передачу у власність землі із зазначенням площі та її розміщення. Після отримання рішення органів місцевого самоврядування про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність або наказу органів державної виконавчої влади (територіального органу Держгеокадастру України) особі необхідно звернутися до місцевих органів Державної реєстраційної служби або до державного кадастрового реєстратора управління земельних ресурсів із заявою про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.

Подана заява протягом 14 днів розглядається Державним реєстратором, за результатом чого в разі, якщо подані документи складені вірно, буде видано Свідоцтво про право власності на земельну ділянку та Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у разі, коли заява подано за Вашим бажанням державним кадастровим реєстратором, зазначені документи Ви отримуєте у нього). Лише з цього часу Ваше право власності на земельну ділянку зареєстровано державою і Ви стаєте повноцінним власником земельної ділянки.

земля


Чому українці не йдуть за землею

Після прийняття Земельного кодексу, який гарантує право кожного громадянина на землю, першу хвилю бажаючих приватизувати ділянку зупинила бюрократія, яка в підсумку породила корупцію і міфи про те, що отримати землю законним шляхом неможливо. За словами юриста по земельному праву Кирила Левтерова, на практиці дев'ятьом із 10 не вдається пройти весь процес від початку і до кінця, і приватизувати землю.

«Система приватизації, яка сформувалася на початку 2000-х, передбачала, що в Україні є велика кількість землі. Як і будь-яка адміністративна процедура, де розпорядником є держава чи місцеві органи влади, вона швидко призвела до збільшення бюрократичних процедур. Бюрократія і складності збили першу хвилю бажаючих приватизувати. Ну і земля тоді нічого не коштувала. Потім земля поруч з містами стала набирати у вартості і бюрократичні процедури стали корумпованими, оскільки земля – обмежений ресурс, тим більше в місті», – зазначає Кирило Левтеров.

Схожі публікації

відео / фото