Момент та порядок виходу учасника з ТОВ: позиція Верховного суду

Дата публікації: пт, 07/24/2020 - 11:23

 

У справі №910/7674/18 позивач звернувся з позовом про визнання його таким, що вийшов зі складу учасників ТОВ, та зобов’язання внести зміни до ЄДР.
Зазначив, що подав нотаріально засвідчену заяву, однак, ТОВ жодних дій не вчинило.

Розглянувши справу, ВП ВС дійшла таких висновків.

Учасники ТОВ мають право вийти з нього у порядку, встановленому установчим документом та законом (ст.116 ЦК).
За змістом ст.148 ЦК та ст.10 ЗУ «Про господарські товариства» (у редакції до 17.06.18р.) право на вихід з ТОВ було врегульовано як безумовне право учасника, яке не залежало від згоди ТОВ чи інших учасників та реалізація якого мала наслідком припинення участі в товаристві.

Вихід з ТОВ є:

  • одностороннім правочином, що спричиняє юридичні наслідки для інших осіб (виплата учаснику вартості його частки). Тож обов’язковою умовою є повідомлення товариства про своє рішення.
  • дією учасника щодо припинення корпоративних відносин з його ініціативи, яка реалізується шляхом подання підписаної письмової заяви.

Моментом виходу є дата подачі учасником заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.

Також ВП зауважила, що згідно зі змінами в законодавстві у сфері державної реєстрації юросіб право ініціювати реєстрацію змін у складі учасників ТОВ надано учасникам.

Якщо всупереч законодавству, що діяло на час подання позову, ТОВ не вирішувало питання про внесення змін до установчих документів, то підстави для виникнення у товариства обов'язку внести до ЄДР такі зміни відсутні.

Учасник мав право встановлювати обставини свого виходу у спорі з ТОВ про виконання обов'язків, пов'язаних з виходом, спростовуючи дані, внесені до ЄДР.

За матеріалами zakononline

Схожі публікації

відео / фото