На кожну із сторін покладається обов’язок узгодження всіх спірних питань до моменту підписання договору

Дата публікації: чт, 06/10/2021 - 11:53

 

Рішення ВС у справі №904/2073/19 https://cutt.ly/wnboWOP

 

КГС розглянув справу №904/2073/19 про стягнення банком винагороди за користування кредитом та за зустрічним позовом про недійсність окремих пунктів договору.

На думку позичальника, умови щодо винагороди суперечать ст.ст.345,346 ГК, 1054 ЦК, які не передбачають додаткових платежів за користування кредитом, крім відсотків.

 

КГС дійшов таких висновків.

На кожну із сторін, що підписує договір, покладається обов’язок узгодження всіх спірних питань ДО моменту його підписання та самостійного аналізу можливих негативних наслідків.

У даній справі сторони погодили умови щодо сплати винагороди та підписали ряд додаткових угод, зокрема, і щодо зміни формули її розрахунку.

Правочин вважається правомірним, доки ця презумпція не буде спростована, зокрема, на підставі рішення суду (ст.204 ЦК).

У разі неспростування презумпції всі права, набуті сторонами, повинні здійснюватися, а створені обов'язки підлягають виконанню.

Незгода позичальника з умовою договору щодо сплати винагороди на стадії виконання за відсутності зауважень під час його укладення та підписання додаткових угод НЕ Є підставою для визнання умов такими, що не підлягають виконанню, під час вирішення спору про стягнення боргу.

Підписавши договір та додаткові угоди, позичальник надав згоду на сплату всіх платежів, які були визначені за згодою сторін та недійсними не визнані.

Також КГС зауважив, що договором встановлено фіксовану процентну ставку. Суди попередніх інстанцій помилково ототожнювали винагороду із змінюваною ставкою.

Одночасне визначення в договорі фіксованої та змінюваної процентних ставок законодавством не передбачено.

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото галерея