На роботодавців чекають комплексні перевірки контролюючих органів

Дата публікації: нд, 11/04/2018 - 14:05

Ще на початку вересня Кабмін оприлюдив розпорядження "Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення". Під час таких перевірок, зокрема, виявлятимуть і нелегальних працівників, повідомляє газета Експрес.


Цим документом уряд фактично дав старт боротьбі зі зарплатами в конвертах, дозволивши Держпраці, ДФС, Національній поліції та іншим структурам проводити комплексні перевірки роботодавців з 5 жовтня. 

— Кого перевіряють найперше?

— Особливу увагу приділено роботодавцям найризикованіших сфер господарювання з високою плинністю кадрів, зокрема — будівництву, торгівлі, сфері послуг і транспортній галузі, — каже Ольга Вільхова, начальниця Головного управління Держпраці області.

— Як саме відбуваються перевірки?

— Інспектори Держпраці, ДФС та поліція можуть перевіряти підприємців без завчасного повідомлення, пред'явивши лише службове посвідчення, — пояснює юрист Євген Власов. — Такі заходи називаються інспекційними відвідуваннями, на відміну від планових перевірок, про які контролюючий орган має повідомляти за 10 днів, готувати наказ. Чинний мораторій для малого та середнього бізнесу на 2018 рік на позапланові перевірки фіскальної служби та інспекції з праці тут не поширюється.

— А якщо роботодавець не допустить представників контролюючих органів на свою територію?

— На нього чекає штраф. 100 мінімальних зарплат, а це 372 тисячі 300 гривень передбачених за недопуск до проведення перевірки, — каже Віталій Дудін, експерт Центру соціальних і  трудових досліджень.

— За які ще порушення штрафуватимуть роботодавців і на яку суму?

О. Вільхова: — Допуск працівника до виконання робіт без укладення трудового договору та неповідомлення органів ДФС про прийом на роботу загрожує штрафом майже 112 тисяч гривень за кожного такого працівника (30-кратний розмір мінімальної зарплати).

— Чи є вже перші результати таких перевірок? Наскільки масове явище неналежного оформлення трудових відносин із працівниками?

В. Дудін: — Таких випадків чимало. Втім наразі немає повної статистики по Україні.

Хочу навести приклад, який вважаю показовим: у Миколаївській області, на підприємстві, що надає послуги з пасажирських автоперевезень за приміськими маршрутами, працювали без укладання трудових договорів аж 68 осіб. Але їхні дані були зафіксовані в табелях обліку робочого часу та подорожних листах. Підприємство оштрафували на понад 7,5 млн гривень.

— А які поради можете дати роботодавцям, щоб уникнути зловживань з боку інспекторів?

Є. Власов: — Під час перевірок уся кадрова, звітна документація може не перебувати на об'єкті інспекційного відвідування. Тому в акті перевірки слід на цьому акцентувати увагу, а інспекторів просити надати саме в письмовій формі перелік документів, які вони бажають перевірити. Адже в іншому випадку вони можуть в акті зазначити, що документи не були надані в повному обсязі. Крім того, не зайвим буде здійснювати і фото-, відеофіксацію інспекційного відвідування, це дозволяється законом "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

автор

 

  Автор: Леся Ясинчук

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)