На що потрібно звернути увагу під час підписання договору споживчого кредитування?

Дата публікації: чт, 04/15/2021 - 23:12

 

Важливі поради, які допоможуть не стати заручником неприємної ситуації.

В умовах карантинних обмежень питання споживчого кредитування не втрачає своєї актуальності. Кількість організацій та банків, котрі готові надати кошти у кредит, дедалі зростає, однак відсутність належних правових знань у громадян та бажання якнайшвидше отримати гроші, часто призводять до потрапляння споживача у так звану «боргову кабалу». Як не стати заручником ситуації та на що звернути увагу під час підписання договору споживчого кредитування, розповідаємо у статті.

 

1. Зміст і форма кредитного договору

Запам’ятайте: кредитний договір завжди укладається в письмовій формі – на папері або в електронному вигляді з обов’язковим накладенням підпису (електронного, ЕЦП тощо). При цьому такий документ має містити інформацію про:

 • сторін (кредитора і боржника);
 • суму коштів, які надаються за кредитним договором;
 • відсоткову ставку за кредитом;
 • санкції у разі невиконання договору;
 • права та обов’язки сторін;
 • умови забезпечення виконання зобов’язання за договором;
 • строк дії договору;
 • реквізити сторін, їх підписи;
 • інші істотні умови, за недотримання яких договір можна буде визнати недійсним.

 

Звертаємо особливу увагу, що договір варто читати ДО його підписання, а не після. При цьому ретельно слід прочитати той текст, який надрукований дрібними літерами. Якщо кредитор вимагає якнайшвидшого підписання та не надає змоги ознайомитися з договором, від підписання такого документу краще відмовитися. У такому документі можуть бути включені додаткові послуги, за які доведеться так саме платити (наприклад, страхування будинку, життя, окремі комісії тощо).

 

2. Відсоткова ставка

Розмір та особливості нарахування відсоткової ставки мають бути чітко та доступно прописані у договорі. При цьому можуть застосовуватися один із видів ставок:

 • фіксована, яка не змінюється протягом всього терміну дії кредитного договору, та в жодному разі не може бути збільшена кредитором в односторонньому порядку; АБО
 • змінна, яка може збільшуватись або зменшуватись протягом певних періодів незалежно від волі сторін, проте у спеціально визначеному кредитним договором порядку.

 

Звертайте особливу увагу на те, чи зростатиме відсоток за користування кредитними коштами у разі прострочення платежів та як це відбуватиметься. На практиці досить часто можна зустріти договори, що містять умови про збільшення відсоткової ставки у 10 і більше разів!

 

3.  Штрафні санкції та пеня

Найчастіше у договорах можна зустріти інформацію про нарахування пені, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Однак непоодинокими є випадки, коли прописується збільшення відсоткової ставки або фіксований штраф чи у вигляді відсотків від ставки НБУ. Аби не мати додаткового клопоту, уважно читайте ці умови. Пам’ятайте, що ви маєте повне право звернутися за роз’ясненнями до співробітника банку, якщо вам не зрозумілі певні моменти, або ж відкласти підписання до моменту консультації з юристом.

 

4. Порядок внесення платежів та термін кредиту

До підписання кредитного договору також перевірте, чи правильно зазначено період, на який надаються у користування кошти. Якщо він більший або менший, ніж було визначено вами, варто про це повідомити одразу. Крім того, зверніть увагу на порядок внесення платежів. Для погашення кредиту зазвичай використовують один із таких типів:

 • класичний (диференційований) – на початку розміри платежів вищі, але поступово зменшуються з кожним новим періодом. Це відбувається за рахунок того, що тіло кредиту ділиться на рівні частини, а платіж за відсотками зменшується щомісяця. Як результат, найперший платіж буде найбільшим, а останнім – найменшим;
 • рівними частинами (ануїтетний) - ви сплачуєте однакові суми у кожному періоді. Відбувається це за рахунок того, що на початку банк закладає у платежі здебільшого відсотки за користування кредитом і лише ближче до кінця строку – тіло кредиту. У разі дострокового погашення кредиту клієнт банку має виплатити більшу частину тіла, оскільки відсотки «наперед» вже були погашені.

 

5. Дострокове повернення кредиту

У разі укладення договору про споживчий кредит у ньому має бути передбачено, що боржник (споживач) має право в будь-який час повністю або частково достроково повернути кредит. При цьому згідно з чинним законодавством протягом 14 календарних днів з дня укладення договору про споживчий кредит можна відмовитися від договору без пояснення причин та повернути назад отримані кошти.

 

Звертаємо увагу, що в окремих договорах може бути зазначена вимога повідомляти кредитора завчасно в письмовій формі про намір відмовитися від договору про споживчий кредит. При цьому умова договору про споживчий кредит, що передбачає сплату споживачем будь-якої плати в разі дострокового повернення споживчого кредиту, є нікчемною.

 

Юридичний порадник для ВПО

Схожі публікації

відео / фото галерея