Не можна примусово виселити з постійного місця проживання через несплату іпотеки - Верховний суд

Дата публікації: пн, 07/27/2020 - 14:18

Квартира, що використовується як місце постійного проживання, не може бути примусово стягнута.

Пунктом 4 Закону № 1304-VII передбачено, що протягом дії цього Закону інші закони України з питань майнового забезпечення кредитів діють з урахуванням його норм.

Відповідне положення міститься у постанові ВП ВС 19 травня 2020 року у справі № 644/3116/18

 

Обставини справи

Позивач зазначав, що приватним нотаріусом не враховано положення Закону "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" примусове відчуження квартири без його на те згоди є незаконним, оскільки кредит є споживчим, а ця квартира є постійним місцем його проживання. Місцевий суд, з чим погодився апеляційний суд, позов задовольнив. Банк подав касаційну скаргу.

 

Позиція Верховного Суду

ВС відмовив у задоволенні скарги, з огляду на таке.

7 червня 2014 року набрав чинності Закон № 1304-VII, підпунктом 1 пункту 1 якого передбачено, що не може бути примусово стягнуте (відчужене без згоди власника) нерухоме житлове майно, яке вважається предметом застави згідно зі статтею 4 Закону "Про заставу" та/або предметом іпотеки згідно зі статтею 5 Закону № 898-IV, якщо таке майно виступає як забезпечення зобов'язань громадянина України (позичальника або майнового поручителя) за споживчими кредитами, наданими йому кредитними установами - резидентами України в іноземній валюті, та за умови, що:

таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя або є об'єктом незавершеного будівництва нерухомого житлового майна, яке перебуває в іпотеці, за умови, що у позичальника або майнового поручителя у власності не знаходиться інше нерухоме житлове майно;

- загальна площа такого нерухомого житлового майна (об'єкта незавершеного будівництва нерухомого житлового майна) не перевищує 140 кв. м для квартири та 250 кв. м для житлового будинку.

biz.ligazakon

Схожі публікації

відео / фото