Не повідомив письмово про намір продати частку у ТОВ - порушив переважне право іншого учасника на її придбання: чи завжди так?

Дата публікації: сб, 07/03/2021 - 18:10

 

Рішення ВС у справі №923/875/19 https://cutt.ly/9mr0JTM

 

Сторони були учасниками ТОВ з частками 85%та 15%.

Пізніше відповідач продав свою частку третій особі. Рішенням загальних зборів один учасник був виключений з ТОВ, а інший – включений. Також внесено зміни до Статуту.

Позивач голосував особисто.

Однак, через рік він подав позов про переведення прав покупця за договором купівлі-продажу з підстав порушення його переважного права на придбання частки. Зазначив, що письмове повідомлення про намір продажу не надходило.

КГС зауважив на необхідності встановлення як факту наявності повідомлення, так і факту відмови позивача від реалізації переважного права.

 

Якщо учасник відмовився письмово, у тому числі надавши згоду на вступ у ТОВ третьої особи - покупця, то факт його обізнаності про намір та умови продажу презюмується.

Суди встановили, що позивач:

  • у день купівлі-продажу взяв участь у загальних зборах ТОВ;
  • не висловив заперечень та намірів щодо реалізації переважного права;
  • міг проголосувати «проти», однак, проголосував «за».

ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» передбачає обов'язкове письмове повідомлення учасника про намір продажу частки третій особі.

 

Водночас, якщо суди встановили, що учасник сам відмовився від реалізації свого переважного права, в тому числі шляхом голосування на зборах за включення нового учасника до складу ТОВ і внесення змін до Статуту, то така відмова свідчить про обізнаність з наміром продати частку і про відсутність намірів її придбати.

Відповідно, переважне право учасника на придбання частки НЕ ПОРУШЕНО.

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото галерея