ІСТОРІЇ ВІЙНИ: злочини рашистів під час облоги Чернігова - розповідь місцевого мешканця

Дата: 05.12.2022 14:43

Чернігів перебував у облозі російських військ з 24 лютого по 1 квітня включно. Протягом цього часу агресори щоденно наносили по місту ракетні та авіаційні удари, здійснювали артилерійські обстріли.

Про життя міста під час облоги та злочини російських військових розповів місцевий мешканець, політичний аналітик та публіцист Андрій Подвербний, який в той час особисто фіксував всі події.

Найбільш постраждали від ворожих атак ті частини Чернігова, що знаходяться при в’їздах у місто з різних сторін: мікрорайони Бобровиця, ЗАЗ, Лісковиця, Масани, Стара Подусівка, Шерстянка, вулиці Бєлова та Пухова, а також приміські села Новоселівка, Старий Білоус, Киїнка, Павлівка та Зарічне. Найбільших руйнувань зазнали район Бобровиця та село Новоселівка. В останньому, зокрема, не залишилося жодного вцілілого будинку.

Руйнації зазнало і міське кладовище «Яцеве», де окупанти розстріляли з артилерії храм святителя Феодосія Чернігівського Української Православної Церкви та сплюндрували ряд могил, зокрема, сектор поховань учасників АТО і капличку Православної Церкви України на ньому.

Зруйновано було готель «Україна» у центрі Чернігова, стадіон імені Юрія Гагаріна та обласну бібліотеку для юнацтва, пошкоджень зазнали інші заклади культури та освіти.

Під час облоги міста було завдано значних пошкоджень всім комунікаціям міського господарства, зокрема, було пошкоджено ТЕЦ, окремі котельні, насосні станції водоканалу, лінії електропередач – в результаті Чернігів перебував без електрики, тепла, води, у ряді районів було відсутнє газопостачання, не працювали мобільний зв’язок та інтернет. Через блокаду міста складна ситуація була і з продуктами харчування, ліками, товарами першої необхідності і щоб вирішити ситуацію активно працювали органи влади спільно з волонтерами.

Також, Андрій Подвербний в хронологічному порядку розповів про місцеві локації, де в результаті обстрілів була найбільша кількість жертв та постраждалих серед мирного населення Чернігова.

Так, 27.02.2022 – внаслідок удару рашистською ракетою «Іскандер» зруйновано будівлю дитячої стоматологічної поліклініки у центрі Чернігова та пошкоджено суміжні будинки, в результаті чого зазнали поранень 8 осіб. Будівля стоматполіклініки не підлягає відновленню.

1

28.02.2022 – орки здійснили звірячий обстріл касетними боєприпасами з РСЗВ «Град» та «Ураган» приватного житлового сектору у приміських селах Киїнка, Павлівка та Зарічне. Зруйновано та пошкоджено десятки будинків, загинуло 12 та постраждало 25 осіб.

2

03.03.2022 о 12:15 – було завдано авіаудару з використанням 8-ми некерованих авіаційних бомб «ФАБ-500» по густонаселеному житловому мікрорайону по вулиці Чорновола. Значні пошкодження отримали будинки №№ 13 та 15, будівля обласного кардіоцентру, також були пошкоджені суміжні будинки. Єдиномоментно загинуло 16, постраждало 36 осіб (з них 3 пізніше померли в лікарні).

3

Цього ж дня вороги також завдали авіаудару по чернігівському мікрорайону «Стара Подусівка». Було знищено будівлі шкіл № 18 (загинуло 14 та поранено 14 осіб) та № 21 (загинуло 8, поранено 19 осіб), а також приватні будинки по провулку Білоруському (загинуло 6 осіб, у тому числі 2 дітей).

4

Загалом 3 березня стало днем найбільшої кількості загиблих у Чернігові за час облоги: 47 осіб, з них 2 дітей, постраждали 52 особи.

13.03.2022 – рано вранці рашисти завдали авіаційного удару по мікрорайону «ЗАЗ». В результаті відбулося часткове та повне руйнування житлових будинків, у тому числі гуртожитку на 300 родин. Одразу загинули 9 осіб, пізніше під час розбору завалів гуртожитку з-під завалів дістали тіла 5 осіб, з них 3 дітей.

5

16.03.2022 - обстріл з РСЗВ «Град» людей, які стояли в черзі за хлібом біля супермаркету «Союз» по вул. Доценка, 17. В результаті 15 осіб загинули одразу, були поранені 28 осіб, з них пізніше 3 померли в лікарні.

Цього ж дня близько 18.00 відбулося попадання 3 мін у будівлю міської лікарні № 2 по вул. 1 Травня, 168. Прямим попаданням зруйновано травмпункт, друга і третя міни влучили біля будівель. Зазнали поранень 4 медичних працівники, було вибито всі вікна та виламані рами вікон.

17.03.2022 – о 10 ранку рашисти вдарили касетними боєприпасами з РСЗВ «Град» по людям, що стояли в черзі за водою у мікрорайоні по вул. Чорновола. В результаті - 4 – загиблих, 21 – постраждалий, з них 13 померли в лікарні.

24.03.2022 – ворог здійснив обстріл з мінометів та РСЗВ «Град» аварійного пішохідного мосту через р. Десна, яким жителі намагалися евакуюватися з Чернігова. Внаслідок цього злочину – 7 осіб загинули, 12 постраждали.

01.04.2022 – рашисти, відступаючи з Чернігівщини, о 6.15 ранку передали «прощальний привіт» і обстріляли з мінометів будівлі Чернігівського медичного центру сучасної онкології. В результаті було пошкоджено будівлю радіологічного корпусу та поранено 3 працівників медичного закладу.

6

На переконання Андрія місто вистояло завдяки рішучим та сміливим діям оборонців міста, якими керували командувач військ оперативного командування «Північ» ЗСУ генерал-майор Віктор Ніколюк та командир 1-ї окремої танкової бригади ЗСУ полковник Леонід Хода.

Також він згадав про керівників органів місцевої влади: начальника обласної військової адміністрації В’ячеслава Чауса і чернігівського міського голови Владислава Атрошенка, які координували процеси життєзабезпечення міста, та звитяги звичайних комунальників, медпрацівників, рятувальників, правоохоронців, які на своїх місцях щоденно виконували тяжку роботу, а також терпіння та витримку звичайних жителів міста.

Андрій Подвербний впевнений, що після перемоги України над рашистськими загарбниками, у Чернігові буде створено Меморіал пам’яті всіх загиблих захисників міста та мирних жителів.