Пільги зі сплати судового збору лише для позивача?

Дата: 19.05.2023 09:20

ВС, здійснивши аналіз практики застосування судами касаційних інстанцій ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про судовий збір», відмітив, що суди застосовують цю норму з огляду на процесуальний статус сторони у справі.

Наприклад, в ухвалі ВС від 16.02.2023 у справі № 608/2667/20 ВС зазначив, що питання щодо можливості відстрочення сплати судового збору стосується тільки особи позивача у справі.

Оскільки заявник має процесуальний статус відповідача у справі, він не є суб`єктом, на якого поширюється дія ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».

Ураховуючи те, що особа є відповідачем за позовом про стягнення боргу за договором позики, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги було відмовлено.

Разом із тим у інших випадках ВС вважав наявними підстави для відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції особі - відповідачу у справі.

ВС вважав, що має бути вироблений єдиний підхід щодо наслідків перебування фізичних осіб у такому фінансовому стані, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру їх річного доходу, оскільки вказуючи на «майновий стан сторони» законодавець не мав на меті поставити у привілейоване (пільгове) становище лише позивачів порівняно з фізичними особами, які мають інший процесуальний статус.

ВПВС відмовляючи у прийняття до свого розгляду справи № 924/57/19 в ухвалі від 09.05.2023 https://reyestr.court.gov.ua/Review/110850549 виходила з того, що не може повторно розглянути клопотання у цій справі, оскільки воно вже було вирішено ВС (відстрочив сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі особі, яка не має процесуального статусу позивача у справі).

Адвокат Михайло Гуцал