Нові обов'язки бухгалтерів: до чого готуватися бізнесу?

Дата публікації: пт, 03/13/2020 - 10:06

З 28 квітня 2020 року діятимуть нові правила боротьби з відмиванням доходів. Бухгалтери перевірятимуть транзакції своїх клієнтів. До чого тепер готуватися бізнесу?

Суб’єктами первинного фінансового моніторингу у квітні стають бухгалтери, які надають приватні послуги (закон не розповсюджується на бухгалтерів, які працюють в штаті компанії).

Раніше обов’язково потрібно було повідомляти Держфінмоніторинг про операції від 150 тис. грн в еквіваленті, а серед підстав для цього було аж 17 ознак. Тепер збільшено граничний поріг суми до 400 тис. грн та зменшили список ознак операцій, про які треба обов’язково повідомляти – тепер їх всього чотири.

Транзакції можуть вважатися підозрілими, якщо:
– це складні фінансові операції;
– незвично великі;
– проведені у незвичний спосіб;
– операції, які не мають очевидної економічної чи законної мети.

Є очевидно незаконні операції, наприклад, торгівля наркотиками чи зброєю. Але є операції, які не мають очевидно злочинних підстав. Якщо підприємство все життя продавало м’ясо, а раптом вирішує на мільйони гривень купити металолом, та ще й за готівку, то це вже виглядає підозріло. Суб’єкт фінансового моніторингу має пересвідчитись, що ця покупка не є махінацією, і навчитися розрізняти підозрілі операції.

Але якщо бухгалтер зрозумів доцільність такої операції клієнта і довів її банку, взяв на себе відповідальність за транзакцію, бо у нього є всі необхідні докази й документи, то він може не повідомляти про це у Державну службу фінансового моніторингу.

Якщо звичайна людина чи підприємство із року в рік ведуть одну і ту саму діяльність, здійснюють зрозумілі і передбачувані транзакції, а банк або бухгалтер розуміють цю діяльність, мають всю необхідну інформацію про клієнта, то не треба щоразу доводити доцільність транзакції, навіть якщо вона перевищує 400 тис. грн.

Суб’єкт первинного фінансового моніторингу може відмовити у проведенні операції, якщо він бачить, що по ній є ризики. Бухгалтер, банк чи інший суб’єкт фінансового моніторингу, який супроводжував неправомірну операцію і не зупинив її, отримає високі штрафи.

Наприклад, максимальний штраф для суб’єктів первинного моніторингу складе 204 тис. грн. (може визначатися у розмірі подвійної суми вигоди, отриманої внаслідок порушення), а для банківських установ - €5 млн.

За інформацію з інтерв’ю Дебет-Кредит з Оксаною Маркаровою.
Юридична компанія Winner

фото

 

Схожі публікації

відео / фото