Новий заповіт, яким змінено обсяг спадщини спадкоємця, скасовує попередній у відповідній частині – КЦС ВС

Дата публікації: пн, 09/02/2019 - 10:37

Новий заповіт, який зменшує обсяг спадкового майна і не змінює спадкоємця, скасовує попередній у відповідній частині – КЦС ВС

У справі №369/3186/17 https://u.to/ft85Fg позивач звернулась до суду із вимогою визнати за нею право власності на будинок та дві земельні ділянки як спадкоємицею за законом.

Вказала, що її родичка склала два заповіти в один день:

✔️ об 11 год. - заповіла все майно іншій особі,

✔️ о 15.30 год. - заповіла тій же особі лише земельну частку (пай).

Після смерті спадкодавця нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки наявний спадкоємець за заповітом.

Суди першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позову відмовили. Зазначили, що новий заповіт уточнює попередній, але не скасовує.

Касаційний цивільний суд з доводами не погодився та дійшов таких висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 1245 ЦК України частина спадщини, не охоплена заповітом, спадкується за законом.

При складенні декількох заповітів може мати місце їх «конкуренція», оскільки треба з`ясувати, який заповіт визначає спадкоємця і/або спадкове майно.

У результаті аналізу ч.ч. 2 та 3 ст. 1254 ЦК України судом зазначено наступне:

✔️ попередній заповіт втрачає чинність, якщо новий повністю йому суперечить. Спадкоємець і/або спадкове майно визначається на підставі останнього заповіту;

✔️ попередній заповіт частково втрачає чинність, якщо новий частково йому суперечить. Спадкоємець і/або спадкове майно визначається на підставі двох заповітів.


Отже, складення нового заповіту, яким зменшено обсяг спадкової маси порівняно з попереднім, але не змінено спадкодавця, скасовує попередній заповіт у відповідній частині, оскільки спадкодавець визначив спадкоємця тільки щодо частини спадщини.

У цій справі визначення спадкоємця щодо земельної ділянки має відбуватися на підставі останнього заповіту. Інше майно має спадкуватися за законом як не охоплене заповітом.

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото