Обов`язкові умови для визнання осіб членами сім`ї, крім спільного проживання - постанова ВС

Дата публікації: сб, 05/09/2020 - 15:36

Законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю.

Законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 23 квітня 2020 року му справі № 686/8440/16-ц.


 

Обставини справи

Позовна заява мотивована тим, що позивач є єдиним власником житлового будинку, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно , державним актом на право власності на земельну ділянку. Вказував про те, що у цьому будинку зареєстровані та проживають він, його дружина і син. Однак, декілька років тому у зв'язку із виселенням з гуртожитку дозволив тимчасово проживати у житловому будинку сестрі дружини із її сім'єю. Відповідачі проживають та користуються половиною будинку, хоча місце їх проживання зареєстровано на іншій адресі. Також сестра дружини має у власності будинок, отриманий нею в порядку спадкування. Звертає увагу на те, що у нього, як власника зазначеного ним будинку виникла необхідність користуватись і розпоряджатись належним йому на праві власності будинком у повному обсязі. Проте, на його вимогу про виселення відповідачі відмовляються добровільно виселитись з будинку, погрожують зруйнувати його і фактично чинять йому перешкоди у користуванні своєю власністю.

У зв'язку з викладеним та з урахуванням збільшених позовних вимог просив усунути перешкоди у користуванні житловим будинком шляхом виселення відповідачів разом з малолітніми дітьми.

Суди першої та апеляційної інстанції позов задовольнили.

 

Позиція Верховного Суду

ВС відмовив у задоволенні касаційної скарги, погодившись з попередніми судами, з огляду на таке.

Дійсно, право членів сім`ї власника будинку (квартири) користуватись цим жилим приміщенням може виникнути та існувати лише за наявності права власності на будинок в особи, членами сім`ї якого вони є; з припиненням права власності особи втрачається й право користування жилим приміщенням у членів його сім`ї.

Відповідно до частин другої та четвертої статті 3 СК сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї» членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші).

З повним текстом цього та іншими рішеннями КС можна ознайомитися у ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН за посиланням, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію і приймайте тверді і зважені рішення вже сьогодні.

Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.

Доводи касаційної скарги про те, що відповідачі є членами сім'ї позивача, оскільки з 1996 року проживали у належній йому на праві власності частині будинку є необґрунтованими, оскільки відповідачі ні до суду першої інстанції, ні до суду апеляційної інстанції належних і допустимих доказів того, що вони з позивачем пов'язані спільним побутом та мають взаємні права й обов'язки осіб, які об'єдналися для спільного проживання не надали.

Ліга Закон

Схожі публікації

Бліц-інтерв’ю Валерія Решетняка, директора LegalTech бізнесу компанії ЛІГА:ЗАКОН щодо рейтингу LIGA ZAKON AWARDS
«Карантинне» рейдерство: як захистити майно та бізнес від захоплення під час надзвичайної ситуації - інтерв'ю
Бліц-інтерв’ю Олени Васильєвої, представниці Оргкомітету Рейтингу LIGA ZAKON AWARDS
ВП ВС конкретизувала межі застосування ч.1 ст.232 Цивільного кодексу України
Оголошено імена переможців Рейтингу юридичного ринку LIGA ZAKON AWARDS 2019
ЛІГА:ЗАКОН запустила безкоштовний плагін в Chrome для пошуку НПА
АНОНС! Нові практики по захисту бізнесу від експерта ЛІГА:ЗАКОН
THOMSON REUTERS ЗАХОДИТЬ В УКРАЇНУ: ЛІГА:ЗАКОН та міжнародна медіакомпанія Thomson Reuters підписали договір про співпрацю
Компанія ЛІГА:ЗАКОН розробила антикризове рішення для бізнесу
Під час карантинного періоду компанія ЛІГА:ЗАКОН відкрила вільний доступ до послуги "калькулятор штрафів"

відео / фото