Одночасно з правом власності на будинок переходить і право власності на землю

Дата публікації: пн, 01/27/2020 - 14:08

У справі https://u.to/f6NTFw суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позов Львівської міської ради про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Мотивували тим, що позивач не приймав рішень про надання ділянки у власність особі, яка продала розташований на ній будинок. Оскільки ділянка вибула з володіння територіальної громади поза її волею, права позивача необхідно захистити шляхом витребування майна з чужого незаконного володіння.

Касаційний цивільний суд у позові відмовив, обґрунтувавши наступним:
✔️ До особи, яка набула право власності на нерухомість, розміщену на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни цільового призначення;
✔️ Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об’єкти до набувача переходить право користування такою ділянкою (ч.1,2 ст.120 ЗК).

Аналогічні положення містить ч.1 ст.377 ЦК.
Як висновок, перехід права власності на земельну ділянку відбувається одночасно з переходом права власності на об’єкт нерухомості.
Зазначене відповідає принципу «superficies solo cedit» - збудоване на землі слідує за нею.

Тож порядок, передбачений ст.ст.387,388 ЦК щодо витребування майна із чужого незаконного володіння, не може бути застосований до спірних правовідносин, оскільки відповідачі у справі набули разом із правом власності на житловий будинок право власності на земельну ділянку під ним, необхідну для обслуговування будинку на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику.

Правова позиція ВС https://u.to/16NTFw

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео / фото)