Оскільки представник відповідача веде справу від імені юрособи, він як адвокат має право посвідчувати копії документів

Дата публікації: сб, 08/28/2021 - 18:07

 

Постанова Верховного Суду від 19 серпня 2021 року у справі № 818/3711/15

 

Ключові тези:

Оскільки представник відповідача веде судову справу від імені юридичної особи, він як адвокат має професійне право посвідчувати копії документів у справах, зокрема і копії довіреності.

Згідно зі ст. 296 «Форма та зміст апеляційної скарги» КАС України подання оригіналів документів на підтвердження повноважень у особи, яка підписала апеляційну скаргу, не передбачено та окремих спеціальних вимог для засвідчення копій не встановлено.

 

Обставини справи:

У листопаді 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» Кадирова Владислава Володимировича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив:

- зобов’язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Дельта Банк» Кадирова Владислава Володимировича включити ОСОБА_1 (договір № 018-18513-130215 банківського вкладу (депозиту) «Найкращий від Миколая» у гривнях від 13 лютого 2015 року) до переліку вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб для включення до Загального реєстру вкладників;

- зобов’язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 (договір № 018-18513-130215 банківського вкладу (депозиту) «Найкращий від Миколая» у гривнях від 13 лютого 2015 року) до Загального реєстру вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

 

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.07.2019 позов задоволено.

 

Представником Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» адвокатом подано апеляційну скаргу на зазначене судове рішення.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2019 апеляційну скаргу відповідача 1 повернуто скаржнику на підставі п. 1 ч. 4 статті 298 КАС України.

Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що до апеляційної скарги додано копію довіреності, яка не засвідчена у встановленому законом порядку та не містить повноважень щодо права засвідчення копії цієї довіреності. Довіреність завірена адвокатом, а будь-яких доказів щодо наявності права у адвоката представника АТ «Дельта Банк» завіряти копію довіреності до апеляційної скарги не додано.

 

Касація:

Представник Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ «Дельта Банк» право адвоката посвідчувати копії документів у справах, які він веде, передбачене у п. 9 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність». Жодна норма чинного законодавства не визначає способу та порядку посвідчення адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та/чи копії ордера, копії довіреності.

КАС вказав, що відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.

Апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції згідно з пунктом 1 частини 4 зазначеної статті КАС України, зокрема, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

Для застосування п. 1 ч. 4 статті 298 КАС України суди апеляційної інстанції мають з`ясувати на підставі доданих до апеляційної скарги матеріалів наявність у особи, що її підписала, адміністративної процесуальної дієздатності, повноваження її підписувати.

В цьому випадку ключовим правовим питанням, яке на думку представника відповідача вирішено неправильно, є можливість посвідчення копії довіреності адвокатом, на ім`я якого таку довіреність видано.

У статті 59 КАС України визначено вимоги до документів, що підтверджують повноваження представників. Повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю юридичної особи (п. 1 ч. 1).

Відповідно до ч. 4 цієї статті повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

Цією самою статтею визначено, що відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді. Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.

Представник відповідача є адвокатом і на нього поширюється дія Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

Відповідно до ч. 9 ч. 1 статті 20 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов’язковий спосіб посвідчення копій документів.

Оскільки представник відповідача веде судову справу від імені ПАТ «Дельта Банк», він як адвокат має професійне право посвідчувати копії документів у справах, зокрема і копії довіреності.

Законом не передбачено іншого обов’язкового способу посвідчення копій документів, виданих юридичною особою (якою є ПАТ «Дельта Банк»).

Окрім того, Суд звертає увагу, що відповідно до абз. 2 ч. 5 статті 94 КАС України учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Інших вимог до копій письмового документа процесуальний закон не містить.

Суд апеляційної інстанції в оскаржуваних ухвалах необґрунтовано не врахував, що згідно зі ст. 296 «Форма та зміст апеляційної скарги» КАС України подання оригіналів документів на підтвердження повноважень у особи, яка підписала апеляційну скаргу, не передбачено та окремих спеціальних вимог для засвідчення копій не встановлено.

Отже, мотиви оскаржуваної ухвали не відповідають нормам процесуального права (статті 59, 94 КАС України) та нормам матеріального права (стаття 20 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність»), що призвело до обмеження адвоката у реалізації професійних прав, а його довірителя (ПАТ «Дельта Банк») – права на доступ до суду.

У зв’язку з викладеним Суд вважає помилковим висновок суду апеляційної інстанції про наявність підстав для повернення апеляційної скарги.

Верховний Суд касаційну скаргу задовольнив, ухвалу апеляційного адміністративного суду скасував, справу направив до апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду.

 

Адвокат Дмитрий Марцонь

Схожі публікації

відео / фото