Особливості вчинення виконавчого напису на борговому документі

Дата публікації: чт, 12/16/2021 - 11:24

 

Дуже болюча тема, але чомусь деякі нотаріуси, намагаються не зважати на очевидне, не дивлячись на те, що протягом року приблизно 9 з них, було позбавлено свідоцтва про право займатися нотаріальною діяльністю, саме з підстав порушення законодавства та ігнорування позиції щодо вчинення виконавчих написів.

Безліч судових справ у судовому реєстру про визнання виконавчих написів такими що не підлягають виконанню, безліч скарг до територіальних управлінь юстиції, але дехто знайшов нову нішу для заробітку, об’єднавши свої зусилля з приватними виконавцями (а іноді і державними) та фінансовими компаніями, продовжують тероризувати громадян, поставивши це на конвеєр.

Про що мова?

Відповідно до діючого законодавства нотаріус здійснює захист прав кредитора, шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі. Таким борговим документом може бути іпотечний договір, кредитний договір, договір, що передбачає сплату грошових сум або повернення майна.

Але, цей перелік є вичерпним та регулюється він Постановою Кабінету Міністрів від 29.06.1999 року, № 1172 в яку в свою чергу булу внесені зміні Постановою № 662 від 26.11.2014 року, та цей перелік документів було доповнено новим розділом такого змісту «стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин.

Та ми, наблизились до простого сценарію: нотаріус вчиняє виконавчий напис, для звернення стягнення, наприклад на предмет іпотеки, приватний або державний виконавець відкриває провадження та накладає арешт, надалі майно потрапляє до аукціону СЕТАМ (найгірший сценарій).

Воно й не дивно, що цьому було покладено край. Спочатку, коли Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року, справа № 826/20084/14, постанову № 662 визнано незаконною та нечинною, саме в частині доповнення Переліку документів розділом
«стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин». (ухвалою ВАС України Постанову Київського апеляційного суду залишено без змін).

Та, ключовою стала постанова Великої Палати верховного суду від 21.09.2021 року у справі 910/10374/17, в якій викладена позиція, що кредитний договір, який не є нотаріально посвідченим, не входить до переліку документів, за якими може бути здійснено стягнення заборогованості у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Та, замикаючи ці нотатки, додамо ще одне важливе, законодавець передбачив єдиний строк у три роки, в межах якого вчиняється виконавчий напис, незалежно від суб’єктного складу сторін.

Подбайте про свою власність вже сьогодні.

 

ProВласність

Схожі публікації

відео / фото