Особливості встановлення земельних сервітут на землях державної та комунальної власності переданих у користування

Дата публікації: нд, 12/26/2021 - 10:38

 

З набранням чинності Закону України № 1657-IX від 15.07.2021 в Земельному кодексі України з’явилась нова стаття – 124-1 «Порядок встановлення земельних сервітутів на землях державної, комунальної власності».

Так, відповідно до зазначеної норми, якщо земельна ділянка не сформована або не перебуває у користуванні, то особа заінтересована у встановлені земельного сервітут повинна звернутись до розпорядника земель.

Водночас, якщо земельна ділянка перебуває у користуванні, то законодавець дав можливість вибору: або звернутись до розпорядника, або до землекористувача земельної ділянки.

Щодо пакету документів, який необхідно додати до клопотання, не зрозуміло, лише як можливо розробити Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, сервітуту, навіть без одержання дозволів, попередньо не погодивши з власником або землекористувачем доступ на земельну ділянку.

Стосовно погодження документації із землеустрою, то звернувшись до статті 186 Земельного кодексу України, можна побачити, що якщо земельний сервітут на сформовану земельну ділянку, яка перебуває у користуванні, встановлюється за договором з її власником, то тоді власник (розпорядник) земельної ділянки погоджує документацію із землеустрою, але якщо земельний сервітут на цю саму земельну ділянку встановлюється за договором з її землекористувачем, то тоді саме землекористувач й погоджує документацію із землеустрою.

Незмінним є лише одне - документація із землеустрою завжди затверджується особою, яка набуває право сервітуту.

Проаналізувавши, норми статей 124-1 та 186 Земельного кодексу України, також можна дійти висновку, що наразі права землекористувача у нас захищені краще, ніж права розпорядників земель. Поясню чому.

Так, якщо договір сервітуту земельної ділянки укладається з власником (розпорядником) то від користувача потрібне письмове погодження, з нотаріальним посвідченням справжності підпису, але якщо договір сервітут укладається з користувачем, то від розпорядника не потрібно жодних погоджень.

Погано це чи ні? Однозначної відповіді немає, тому що нажаль саме розпорядник земельної ділянки дуже часто є тією бюрократичною машиною, яка не просто гальмує, а навіть й зупиняє весь процес.

 

ProВласність

Схожі публікації

Землю ОСГ, яка належить мені як власнику, фактично обробляє місцевий латифундист без документів - що робити?
Право постійного користування земельними ділянками може бути скасовано (законопроєкт)
Мінекономрозвитку пропонує спростити передачу окремого майна з державної у комунальну власність
Суперфіцій та емфітевзис: спільні риси та основні відмінності в ІНФОГРАФІЦІ
Земельний сервітут встановлюється безстроково та на нього не впливає зміна власника
Які наслідки користування земельною ділянкою без належного оформлення
Сервітут: чи виникає об’єкт оподаткування пдв у власника земельної ділянки?
Планування використання земель: що зміниться для українців
Велика Палата висловилася щодо відмови у наданні земельної ділянки у користування
ВС зазначив, які необхідні документи при передачі землі у користування

відео / фото