Пенсійний вік і страховий стаж для жінок: що зміниться у 2021 році?

Дата публікації: ср, 06/24/2020 - 13:45

 

Підвищення пенсійного віку до 60 років для жінок, про яке раптом заговорили, днями стало резонансним у ЗМІ. Про що насправді йдеться і що робити тим, кому не вистачає стажу для виходу на пенсію.

Із 1 квітня 2021 року жінки, народжені після 1 квітня 1961 року, зможуть виходити на пенсію тільки після 60 років при досягненні мінімального стажу 28 років. Рішення про це було ухвалено ще у 2017 році в рамках пенсійної реформи.

Резонанс, який це викликало у ЗМІ, спровокований, скоріше, обговоренням впровадження другого рівня пенсійного забезпечення - накопичувальної системи. Адже підвищення пенсійного віку жінкам, яке відбулося з 1 квітня цього року, до рівня 59,5 року, та підвищення мінімального стажу до 27 років, пройшло практично непоміченим. Адже стосується воно не тих, хто вже встиг вийти на пенсію, а лише осіб передпенсійного віку - закон зворотної сили не має.

Щоправда, у Раді лежав законопроєкт, який пропонував скоригувати пенсійну реформу і, зокрема, дозволити жінкам до 2022 року виходити на пенсію у 55 років за умови, що вони звільнилися з роботи та мають 30 років стажу. Він очікував на голосування "в цілому" з осені минулого року. За рекомендацією профільного комітету парламент у травні 2020 року його відхилив.

Багато людей передпенсійного віку непокояться: а чи отримуватимуть вони пенсію взагалі, оскільки не секрет, що багато людей часто працюють без оформлення, і їм просто бракуватиме офіційного страхового стажу для виходу на пенсію. Адже у 2028 році для виходу на пенсію за віком їм буде необхідно "представити" щонайменше 35 
років страхового стажу.

Законодавство передбачило й це. Якщо вам у цьому році виповниться 65 років, для виходу на пенсію вам потрібно мати у "трудовій" 15-17 років стажу. А якщо ви досягли віку 63 роки і маєте стаж 17-27 років, то ви теж маєте право вийти на пенсію.

Інший варіант - докупити стаж, якого бракує. Слід укласти з податковою договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соцстрахування - за попередні періоди або на майбутній період. Договір укладається не менше, як на рік. І тоді - виплачувати єдиний внесок додатково до того, який ви вже сплачуєте на своїй роботі. Щоправда, це не так-то й дешево - у 2020 році один рік стажу коштуж 24,9 тисячі гривень.

Водночас міністр соціальної політики Марина Лазебна повідомила, що в уряді працюють над тим, щоб передбачити право дострокового виходу на пенсію деяким категоріям громадян - наприклад, батькам, які виховували дітей, яким встановлено інвалідність посмертно. А ще - як додатково допомогти людям, стаж яких перевищує 40 років, - повідомила міністерка.

Раніше міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що Мінфін планує проводити індексацію пенсій у липні 2020 року, а також у квітні 2021 року. Також повідомлялося, що прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що накопичувальна пенсійна система стане обов'язковою для всіх українців.

 

Інформаційне агентство ASPI 
 

Схожі публікації

відео / фото