Перебування у шлюбі в період, коли вартість особистого майна збільшилась, не є підставою для визнання його об’єктом спільної власності

Дата публікації: вт, 05/25/2021 - 09:59

 

Рішення ВС у справі №161/17237/19 https://cutt.ly/mb6hK6K

 

Позивач у справі №161/17237/19 просив суд визнати за ним право власності на ½ частку домоволодіння в спільній сумісній власності.

Під час шлюбу колишня дружина отримала в дарунок незавершений будівництвом житловий будинок. Позивач стверджував, що за його кошти було завершено будівництво та добудовано господарські споруди.

 

КЦС ВС відмовив у позові з таких підстав.

Якщо вартість майна дружини, чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, воно може бути визнане судом об'єктом права спільної сумісної власності (ч.1 ст.62 СК).

Для ухвалення такого рішення необхідні дві умови:

  • істотність збільшення вартості майна;
  • її пов'язаність зі спільними трудовими/грошовими затратами або затратами другого з подружжя (не власника).

 

Істотність збільшення має відбутися така, що первинний об'єкт нівелюється чи стає малозначним порівняно з тим, який з'явився під час шлюбу. За загальною практикою враховується значне перетворення - капремонт чи переобладнання. Поточний ремонт або зміна призначення житла без капітального переобладнання не надає підстав для визнання об'єкта спільною сумісною власністю.

Сам факт перебування осіб у шлюбі в період, коли особисте майно чи його вартість істотно збільшилися, НЕ Є підставою для визнання його спільним майном. Істотне збільшення вартості має бути наслідком спільних трудових/грошових затрат або затрат іншого з подружжя (не власника).

 

У цій справі доказів на обґрунтування істотного збільшення вартості будинку внаслідок праці позивача та вкладення ним коштів надано не було.

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото галерея